Türkiye’nin “Mozaik Yolu” BM zirvesine çıktı

One Derneği’nin Mozaik Yolu, New York’ta BM Zirvesinin yan etkinliklerinden UNESCO’nun ev sahipliğindeki Küresel Umut Koalisyonu Zirvesi’nde tanıtıldı
 
NEW YORK (TurkishJournal)- One Derneği’nin (Turkey One) Mozaik Yolu projesi, Birleşmiş Milletler’in (BM) 72. Genel Kurul Genel Görüşmeleri’nin (BM Zirvesi) yapıldığı hafta gerçekleştirilen “Küresel Umut Koalisyonu Zirvesi”nde (Global Hope Coalition Summit) tanıtıldı.
 
Zirvenin resepsiyon bölümünde One Derneği, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’da ortaya çıkarılan mozaik eserlerden oluşan Mozaik Yolu projesini tanıttı. Tanıtım sırasında, Küresel Umut Koalisyonu Liderlik Konseyi Üyesi ve One Derneği’nin Başkanı iş kadını Demet Sabancı Çetindoğan ve tarihçi İlber Ortaylı birer konuşma yaptı.
 
BM’nin 72. Genel Kurul çalışmalarının yan etkinlikerinden biri olarak ABD’nin üç büyük kütüphanesinden biri olan ünlü New York Halk Kütüphanesi’nde (NYPL) düzenlenen etkinlik, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO)  Genel Direktörü Irina Bokova’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
 
Etkinlik çerçevesinde, İlber Ortaylı’nın da dahil olduğu altı panelist dünya yüzünde kültürel mirasın korunmasını tartıştı. En önemli konulardan birini, Palmira (Suriye), Timbuktu (Mali) gibi merkezlerin kökten dinci gruplar tarafından yağmalanması oluşturdu. 
 
Zirveye ana konuşmacılarından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dahil 7 ülkenin Cumhurbaşkanı ile Devlet Başkanı, ABD’nin eski “First Lady”lerinden 43. ABD Başkanı George W. Bush’un eşi Laura Bush, İngilere eski Başbakanı Tony Blair, Hollywood yıldızı UNESCO İyi Niyet Elçisi Forest Whitaker ve bir çok uluslarası ünlü isim ile birlikte, diplomatlar, STK ve çokuluslu şirket temsilcileri katıldı.
 
Gecede, Aşırılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Küresel Kampanya 2017 Kahramanı ilan edilen bir çok kişiye ödül verildi.
 
CNN spikerlerinden Brooke Baldwin’in sunduğu gecede Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Laura Bush’a ödül verdi.
 
Gecede bir konuşma yapan UNESCO Genel Direktörü Bokova, kadın ve kız çocuklarının radikalleşmenin en savunmasız kurbanı olduğunu kaydederken eğitimin şiddete ve aşırılığa karşı en iyi silahlardan biri olduğunu kaydetti. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.