Yörük kadınların heybeleri ABD’deki Metropolitan Sanat Müzesi’nde

NEW YORK (AA) – SELÇUK ACAR – Yörük kadınların eserleri, New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’nde (Met) sergileniyor.

Serginin Türk küratörü Deniz Beyazıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19. yüzyılda Azerbaycan ve İran’daki göçebe Türk boylarından kadınların işlediği heybeler ve diğer dokuma eserleri New York’un ünlü müzesi Met’te sergilemeye başladıklarını belirtti.

Birçok kez el değiştiren dokuma eserlerin son sahibinin koleksiyonunu müzeye bağışladığı söyleyen Beyazıt, “İlk defa bu tür eserleri sergiliyoruz. Yaklaşık 20 dokuma heybemiz var. Bunların hepsi hediye olarak Gingsberg ailesinden geldi. Bu nedenle çok mutluyuz. Bu sergide heybelerin hangi göçmenlere ait olduğunu göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

Eserlerden birinin Türkiye’nin Suriye sınırına yakın Reyhanlı ilçesinden geldiğine işaret eden Beyazıt, sergide Azerbaycan ve İran’da yaşayan Türk kökenli Şahsevenlere ait dokumaların çoğunlukta olduğunu kaydetti.

Beyazıt, koleksiyonda Kaşgay, Bahtiyari ve Hamse Türklerine ait eserlerin de bulunduğunu söyledi.

“Bütün eserler kadınlar tarafından yapıldı”

Beyazıt sergide yer alan eserlerin tamamının kadınlar tarafından yapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir kadın olarak gururla ve zevkle söylüyorum bütün bu eserler, kadınlar tarafından yapıldı ve çok zor şartlarda dokundu. Genellikle yerde yapılıyor. Yünü, kumaşı kendileri hazırlıyorlar. Hayvanlarla yaşıyorlar ve o hayvanlardan yün yapıyorlar. Yünü kendileri boyuyorlar. Ondan sonra bu eserleri yapıyorlar. Aynı anda çalışıyorlar, yemek yapıyorlar, çocuklarına bakıyorlar.”

Beyazıt, “Bunlar sanat eseri. Çünkü dokuma teknikleri çok karışık ve zor. Hepsi el işi. Bunları yapması uzun zaman alıyor. Bu insanlar, çok zor şartlarda yaşıyorlardı, dağlarda soğuk yerlerde. Bu eserler evlerine bir sıcaklık getiriyordu.” dedi.

Eserlerin yeni sahibinin müze olduğunu ifade eden Beyazıt, “Bütün eserler William ve Inger Gingsberg çiftine aitti. Çift, 1970’te koleksiyon yapmaya başlamış. Yaklaşık 3 yıl önce bizle irtibata geçtiler. Eserleri bize vermeye karar verdiler. Biz de büyük bir zevkle kabul ettik ve sergi yapmaya karar verdik. Bu sergide gördükleriniz, eserlerin yarısı. Diğer yarısı da depoda.” diye konuştu.

Beyazıt, heybelerin yanı sıra tuz çantaları ve çarşaf takımlarını koymak için dokuma çantaların da olduğuna dikkati çekerek “Nasıl biz markete gidince plastik poşetlerle alışveriş yapıyoruz Yörükler ve göçmenler de yünden yaptıkları doğal süslü püslü heybeleri kullanıyorlardı.” ifadesini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.