ABD Türkiye’den vizeleri durdurdu; Türkiye anında karşılık verdi

ABD, Türkiye’den vize başvurularını askıya aldı

Türkiye de,  mütekabiliyet esasına göre ABD’deki Türk misyonlarındaki ABD vatandaşlarına vize işlemlerini askıya aldı

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – ABD’nin Ankara Büyükelçiliği,  Türkiye’de göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığını açıkladı. Bu açıklamadan bir süre sonra Türkiye de mütekabiliyet esasına göre ABD’de bulunan Türk misyonlarındaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerinin askıya alındığı duyuruldu.

ABD’nin Türkiye’den vize başvurularını askıya aldığına ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.

Türkiye saatler sonra karşılık verdi

ABD’nin bu kararının ardından Türkiye de mütekabiliyet esasına göre vize başvurularını askıya aldığını duyurdu.

ABD’deki Türk Diplomatik Misyonu tarafından yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk Hükümeti’ni, ABD Hükümeti’nin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Sözkonusu değerlendirme sürecinde, ABD’deki Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır. Sözkonusu uygulama etiket vizenin yanısıra e-Vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır.”

FETÖ bağlantılı çalışana gözaltı

Geçen hafta Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ)  17-25 Aralık 2013’teki kumpasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, tutuklanmıştı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bu gelişmenin ardından yaptığı açıklamada “büyük bir rahatsızlık” duyulduğunu dile getirmişti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.