Emine Erdoğan’dan BM’de ‘Mültecilerle Dayanışma’ çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu vesilesiyle New York’ta bulunan Emine Erdoğan, BM Türkiye Daimi Temsilciliği evsahipliğinde BM’de gerçekleştirilen  ‘Mültecilerle Dayanışma: Akdeniz, Afrika ve Myanmar’a Yönelik İnsani Yaklaşımlar’ konulu üst düzey etkinlikte konuştu.

BM Genel Merkezi, 11 nolu salonda gerçekleştirilen etkinliğe Uganda Cumhurbaşkanı’nın eşi Janet K. Museveni, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William Lacy Swing konuşmacı olarak katıldı. Davetli konuşmacılar Türkiye’nin mülteciler ve insani yardım konusundaki duyarlılığından övgüyle sözettiler.

Emine Erdoğan ise konuşmasına, Mynmar’da yaşanan insanlık krizine uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek üzere ziyaret ettiği Bangladeş gözlemlerini paylaşarak başladı. Türkiye’nin mülteciler ve insani yardım politikasını anlattı. Emine Erdoğan, Bangladeş ziyaretinin ardından duygu ve düşüncelerini dünya liderlerinin eşlerine gönderdiği bir mektupta ifade etmiş, ayrıca CNN International’da bu konuya dair bir makale yayımlamıştı.

Emine Erdoğan’ın himayesinde, BM Türkiye  Daimi Temsilciği evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya BM 72. Genel Kurulu Başkanı’nın eşi Jarmila Lajgakova Harsagova, BM Türkiye Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’nun Eşi Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Kameron, Komorlar, Guyana ve Libya First Lady’lerinin yanısıra uluslararası temsilciler katıldı.

Programa ayrıca Türkiye’den Genelkurmay Başkanı’nın eşi Şule Akar, Adalet Bakanı’nın eşi İlknur Gül, Ekonomi Bakanı’nın eşi Ayşen  Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın eşi Esra Albayrak, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın, TÜGVA Başkanı İsmail Emanet, işkadınları Demet Sabancı Çetindoğan, Meltem Demirören ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.