BM kürsüsündeki en genç Türk

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (Turkish Journal) – Ali Çınar – BM Genel Kurulundaki toplantıda konuşan 10 yaşındaki Talya Özdemir, BM kürsüsünden hitap eden en genç Türk oldu.

IMG_2496_Talya_Ozdemir
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda “Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü”nde düzenlenen toplantıda konuşmacı olan 10 yaşındaki Türk kızı Talya Özdemir, BM kürsüsünden hitap eden en genç Türk oldu.

“Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü” vesilesiyle, Uluslararası Güven Kraliyet Bilim Akademisi (RASIT) İcra Direktörü ve eski Irak Kralı Birinci Faysal’ın torunu Prenses Nesrin el-Haşimi ve Malta’nın öncülüğünde, birçok ülkenin desteğiyle BM Genel Kurulunda “Toplumsal Cinsiyet, Bilim ve Sürdürülebilir Kalkınma: Medyanın Etkisi” konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

El-Haşimi’nin çabalarıyla 2015 yılında BM Genel Kurulunda kabul edilerek son iki yıldır kutlanan gün dolayısıyla düzenlenen BM Genel Kurulundaki toplantıya, birçok ülkeden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılırken, Türkiye’den gelen katılımcılar arasında 10 yaşındaki Türk kızı Talya Özdemir de yer aldı.

Özdemir, Malta Sosyal Diyalog, Tüketici İşleri ve Sivil Özgürlükler Bakanı Helena Dalli, Prenses el-Haşimi ve BM Genel Kurulu Başkanı Peter Thomson’ın da bulunduğu toplantıda konuşmacılarından biri olarak kürsüye çıktı. Toplantıda birçok ülkenin BM Daimi Temsilcileri de söz alarak, ülkelerinin konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Özdemir, boyunun kısa olması nedeniyle salonu görmekte zorlandığı kürsüden, “Bilim Kızları için Kızlar” başlıklı bir konuşma yaptı.

Özdemir konuşmasına, “Kadınların, doktor, mühendis veya bilimin diğer alanlarında kalkınmaya katkısının yüksek olduğu ülkem Türkiye ile gurur duyuyorum.” diyerek başladı.
Başarılı bilim kadınlarıyla ilgili medyada daha fazla haberin yer almasına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Özdemir, “Bu kürsüden sığınmacı olan kadınların sorununa da değinmek istiyorum. Buradan herkese onları hatırlamaları ve onlara yardımcı olmaları çağrısı yapıyorum.” dedi.

BM Genel Kurulu 22 Aralık 2015’te kabul ettiği kararla 11 Şubat’ı “Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü” olarak kabul etmişti

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.