ABD Daimi Temsilcisi Haley’den BMGK’da Rusya’ya sert sözler

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (Turkishjournal)- ALİ ÇINAR – ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi olarak atadığı eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, beklenmedik şekilde ilk BM Güvenlik Konseyi (BMGK)toplantısında Rusya’ya ağır eleştirilerde bulundu.

Büyükelçi Haley, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna düzenlediği saldırılarının gittikçe arttığını belirterek, Rusya’yı kınadı. BMGK’da Ukraynanın son durumun tartışıldığı açık oturumda Büyükelçi Haley, Rusya ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Şu anda binin üzerinde sivil hayatını tehlikeye atmış durumda aynı şekilde altyapı tamamen yıkılmış durumda. ABD ,Ukrayna’nın yanındadır ve bütünlüğünün korunmasını istemediktedir” dedi

Büyükelçi Halley, Doğu Ukrayna dışında Kırım Turklerinin de yoğun olarak yaşadığı Kırım ihlakina da değinerek, Rusya’nın Kırım’dan acilen çekilmesi gerektiği aksi takdirde Rusyaya yaptırımların aralıksız devam edeceğini vurguladı.

2015 Yılında Minkste anlaşılan barış planının uygulanması gerektiği söyleyen Haley, ABDnin Ukraynaya yardım malzemesi, kredi garantisi ve askeri eğitim konusunda desteklerininde devam edeceğini söyledi,

Ukraynanın doğu yakasında bilhassa Ukrayna ve Rus yanlısı ayrılıkçı güçler arasında çatışmalar şiddetini artırırken, 2014ten beri çatışmalarda 10bin kişinin olduğu tahmin ediliyor.

Rusya ile yakın ilişkiler kurmak isteyen ABD Başkanı Trump’un Rusyaya karşı yaptırımlara nasıl tepki vereceği ve bu hafta resmi olarak görevine yeni başlayan ABD Dışişleri Bakanı Tillersonnun yakın zamanda Rus Mevkidaşı ile buluşmasının süpriz olmayacağı dile getiriliyor.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.