Bakan Kılıç BM EKOSOK forumunda: Mültecilerin kayıp jenerasyon olmasını önlemeyi hedefliyoruz

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,Birleşmiş Milletler (BM) 6. Ekonomik ve Sosyal Konseyi (EKOSOK) Gençlik Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Dünyada ez fazla mülteciye ev sahipli yapan ülke olarak temel hedefimiz bu jenerasyonun, kayıp jenerasyon olmasını önlemek.” dedi.

Bakan Kılıç BM EKOSOK Gençlik Forumu’nun “Yoksulluğun Ortadan Kaldırılmasında ve Refahın Geliştirilmesinde Gençlerin Rolü” konulu Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı’nda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Türkiye’nin mülteci gençlere yönelik sunduğu hizmetlere değinen Kılıç, Türkiye’nin 3 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirtirken, “Dünyada ez fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak temel hedefimiz bu jenerasyonun kayıp jenerasyon olmasını önlemek.” diye konuştu.

Bakan Kılıç,Türkiye’de okul çağında 480 bin Suriyeli çocuğun bulunduğunu ve yaklaşık 150 bin Suriyeli bebeğin de Türkiye’de doğduğunu bildirdi.

7 binden fazla Suriyeli öğrencinin de Türkiye’deki üniversitelerde eğitim gördüğünü ve öğrencilere yurt imkanı sağlandığını belirten Kılıç, bu öğrencilere gençlik, spor ve eğitim projeleri ile dünyadaki gelişmelere katılmaları konusunda fırsatlar verildiğini aktardı.

Türkiye’nin Avrupa Gençlik Olimpiyatları Festivali’ne ev sahipliği yapacağını belirten Kılıç  “Suriyeli sığınmacılara  daha iyi bir gelecek sağlamak hepimizin insani sorumluluğu. Türkiye olarak bu insanlara en güçlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.