Demokratlardan ABD Meclisi’ni “işgal” eylemi

ABD Kongresi’nin Demokrat üyeleri, Kongre’de silah kontrolüyle ilgili yasa tasarısının hemen oylanması talebiye ABD Temsilciler Meclisi’nde işgal eylemi başlattı.

100 Kongre üyesinden oluşan 1960’lardaki yurttaşlık hakları mücadelesinin önemli isimlerinden John Lewis öncülüğünde Demokratlar, bu hafta sonu başlayacak ve 5 Temmuz’da sona erecek kongre tatili öncesi ‘terör’ şüphelilerine silah satışının yasaklanmasını ve silah satışı yapılırken geçmişe yönelik incelemelerin genişletilmesini öngören silah kontrolüyle ilgili tasarının oylanmasını amaçlıyor.

Kongre üyeleri gösteri sırasında ‘tasarı yoksa ara da yok’ sloganları attı ve  yurttaşlık hakları mücadelerinin verildiği ve zaferle sonuçlanan 1960’lı yıllara ait şarkılar söylediği görüldü.

Salondaki kameraların kapanması üzerine gösterici kongre üyeleri sosyal medya üzerinde mesajlarını paylaşırlarken,

ABD Başkanı Barack Obama da Twitter’dan Lewis’e teşekkür eden bir mesaj attı.

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlanda kentinde   eşcinsellerin gittiği bir barı hedef alan saldırıda 49 kişi hayatını kaybederken, 53 kişi yaralanmıştı.

Orlando saldırısından bu yana dört önergenin Senato’dan geçirilme girişimi Cumhuriyetçilerin karşı çıkması sonucunda, başarısız oldu.

Bu arada iki partililerin tavizleriyle hazırlanmış destek alması beklenen yeni bir önergenin perşembe gün içinde Senato’ya gelmesi bekleniyor.

Yılda yaklaşık 30 bin civarında kişinin ateşli silahlarla hayatını kaybettiği ABD’de, Cumhuriyetçilerin ABD Anayasası’nın 2. Maddesi’ndeki silah edinme hakkının şiddetli savuncusu olarak, silah kontrolü yasasını engelleme yoluna gidiyorlar.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.