Türkiye’nin yeni BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, Ali Çınar (Turkish Journal)

 7 yıldır Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’ne atandı. New York’taki görevi süresi bitecek olan suandaki BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik ise, Atina Büyükelçiğine atanırken, Büyükelçi Yardımcısı olarak görev yapan Levent Eler Yemen Buyukelçiği’ndeki yeni görevine başladı.
Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı AB Daimi Temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Aydın Berlin Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Salim Esenli Roma Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdürü Can Dizdar Abu Dabi Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Levent Murat Burhan Dublin Büyükelçisi olarak atandı.
 Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, BM Daimi Temsilcisi, AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal AGİT Temsilcisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru BM Cenevre Daimi Temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise Belgrad Büyükelçisi olarak görev yapacak.
 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık personelini şahsen arayarak yeni görevlerini tebliğ etmeye başladı.
Türkiye’nin son dönemlerde yürüttüğü gizli diplomaside önemli roller üstlendi.
İsrail’in uluslararası sularda Mavi Marmara gemisine saldırısı sonrası iki ülke arasında gerilen ilişkilerin normalleşmesi için yapılan görüşmeleri de Sinirlioğlu yürütüyordu
Feridun Sinirlioğlu Kimdir?
1982 yılında önce Personel Dairesi’nde sonra da Çok Taraflı Kültür İşleri Dairesi’nde Aday Meslek Memuru olarak görev yaptı. Aynı yıl askerlik nedeniyle görevinden ayrıldı.[1] 1983 yılında Çok Taraflı Kültür İşleri Dairesi’nde Aday Meslek Memuru, Üçüncü Katip, 1985 yılında Lahey Büyükelçiliği’nde İkinci Katip, Başkatip, 1988 yılında Beyrut Büyükelçiliği’nde Başkatip, 1990 yılında Yunanistan Dairesi’nde Başkatip, 1990 yılında İkili Siyasi İşler Müsteşar Yardımcılığı’nda Başkatip, 1991 yılında Müsteşar Danışmanı, 1992 yılında Başbakan Dışişleri Danışmanı, 1992 yılında TURKUNO Daimi Temsilciliği’nde Müsteşar olarak görev yaptı.
Çeşitli diplomatik görevlerin ardından 2 Eylül 1996 – 15 Eylül 2000 arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini yürüttü. 15 Eylül 2000 – 1 Temmuz 2002 yılları arasında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 1 Temmuz 2002 – 15 Ocak 2007 yıllarında Tel Aviv Büyükelçiliği yaptı. 24 Ocak 2007 – 21 Ağustos 2009 arasında İkili Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 21 Ağustos 2009 tarihinden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak atandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.