Türk işadamından BM’de, dünyaya yenilenebilir enerji önerisi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, Ali Çınar (Turkish Journal) –

serhan_suzer_bm

Yenilebilir enerji firması üst düzey yönetisici Serhan Süzer ve 10 yaşındaki Türk kızı Talya Özdemir, BM’ye üye devlet temsilcileri, BM diplomatları, özel sektör temsilcileri,  bilim adamları, girişimciler ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan üst düzey panelde konuşmacı oldu.

New York’taki BM Genel Merkezi’ndeki yüksek düzeyli panelde,  özel sektörün yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdürülebilir kalkınma hedeflerine nasıl varabileceği konusuna odaklanıldı.

“Dünyanın Herkes İçin Sürdürülebilir Enerjiye Dönüşümü” konulu yüksek düzeyli panelinde konuşan Türk firmalarından EkoRE’nin CEO’su Süzer yenilenbilir enerji konusunda çözüm önerileri sundu.

Irak Prensesi ve Kraliyet Uluslararası Bilim Akademisi Vakfı (RASIT) İcra Direktörü Nisreen El-Hashemite’nin (Nesrin El-Haşimi) açılış konuşmasını yaptığı panelde Tür kızı Özdemir dışındaki diğer konuşmacıları arasında, yenilenebilir enerji konusunda iddialı Türk firmalarından EkoRE’nin CEO’su Serhan Süzer, İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Per Thöresson ve Honduras BM Daimi Temsilcisi Hector Alejandro Palma Cerna, Bütçe ve Yönetim Ofisi Doğal Kaynaklar, Enerji ve Bilim Müdür Yardımcısı Ali Zaidi ve New York Meclis Üyesi Ben Kallos da yer aldı.

 Panel Muhammed Ali’ye saygı duruşuyla başladı 

bm_muhammed_ali_saygi_durusu

BM Genel Merkezi’ndeki panel 3 Haziran’da hayatını kaybeden efsanevi boksör, eski BM Barış Elçisi, yurttaşlık hakları savuncusu, siyahi müslüman aktivist Muhammed Ali için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Açılış konuşmasında, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’ni ileriye taşımak amacıyla, dünyanın uzaklaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan RASIT İcra Direktörü Prenses Nesrin El-Haşimi, “Ben” zihniyetinden uzaklaşarak “biz” anlayışını benimsemek gerektiğini kaydetti.

Aynı zamanda bilim kadını olan Prenses El-Haşimi, sürdürülebilir kalkınma için küresel işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine değindi.

El Haşimi şubat ayında da kurucusu olduğu “Dünya Kadınları Sağlık ve Kalkınma Forumu”nun (World Women’s Health and Development Forum) toplantısı nedeniyle BM’de konuşurken, Türk firması MG Gulcicek’in Kurumsal İletişim Direktörü Türk iş kadını Duygu Beşbıçak da Türkiye’den etkinliğin katılanları arasında yer almıştı.

bilim_kadini_prenses_dr_el_hasimi_bm_panel

Süzer yenilenebilir enerji deneyimini dünyayla payşlatı 

İşadamı Süzer, enerji kaynaklarının kullanım alanları ve yenilebilir enerjiye geçiş konusundaki düşüncelerini paylaştı.

BM’deki panelde söz alan Türk işadamı Süzer de tüm ülkelerin yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçmeleri gerekiğini belirterek, enerji verimliliği, sürdürülebilir şehir planlaması ve konut, teknolojik gelişme, araştırma ve geliştirme ve eğitim konularına değindi. Süzer güneş enerjisi, rüzgar ve biyo enerji konularından çok farklı teknolojilerin ortaya çıktığını vurgularken, bu tür enerjilerin tüm dünyaya güç verme potansiyeli olduğunu belirtti.

Süzer konuşmasına ayrıca Türkiye’nin alanının yalnızca yüzde 0,4’üne, güneş enerji santrali kurarak tüm ülkeye yetecek kadar enerji üretilebileceğini kaydetti.

talya_ozdemir

Küçük Talya büyük alkış topladı

Panelistler arasında yer alan 10 yaşındaki Türk öğrenci Talya Özdemir, panelde Dünya Çocuklarının Vizyonu’nu anlattı.

Tükr öğrenci Özdemir konuşmasında, savaşların çocukların hayatını kötü etkilediğini belirtirken, büyüklerin küçüklere danışmadan aldıkları kararlar sonucunda, küresel ısınma, çevreye zarar, fakirlik ve açlık yaşandığını söyledi.

Dünyanın herkes için eşit ve barışçıl yer olması konusunda dileğini dile getiren Özdemir yenilenebilir enerjinin herkes için daha iyi bir hayat olduğunu kaydetti.

Gelecekte bir bilim kadını olmak istediğini bildiren Talya, yenilebilir enerjiye yatırım yapan daha çok kişiye ihtiyaç olduğuna ve dünyanın herkes için daha yaşanabilir yapılabilmesi için birlik olabilmenin öneminde değindi. 

Honduras BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cerna da toplantıdaki konuşmasında ülkesinin yenilenebilir enerji konusundaki kararlı olduğunu belirtirken, İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Thöresson  da ülkesinin yenilenebilir enerji konusundaki faalieytlerine değindi.

, , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.