BM’den Türkiye’ye çevre ödülü

turkiyeodul
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, Ali Çınar (Turkish Journal) – Ozon tabakasının korunmasını amaçlayan Montreal Protokolü’nü en iyi uygulayan ülkeler arasında yer alan BM Üyesi Türkiye’ye BM tarafından “onur madalyası” verildi.
Montreal Protokolü’nü başarılıyla uygulayan ülkeler arasında yer alan Türkiye’ye,BM Çevre Programı (UNEP) tarafından, “Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Ozon Ağı Ozon Tabakasını Koruma Onur Madalyası” verildiği açıklandı. Birçok ülke arasında yapılan seçimlerde, Türkiye birçok gelişmiş ulkeyide geride bırakarak, Onur Madalyasına layık görüldü.
 Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onur madalyası aldıklarına dair resmi bir açıklama yaparken, Türkiye’nin 1991 yılında “Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü”ne taraf olduğu belirtilerek, ozon tabakasının korunmasına yönelik çalışmaları en iyi şekilde uygulayan ülkelerin arasında Türkiye’nin de yer aldığı dile getirildi.
 Türkiye’nin 2012 ve 2014 yıllarında da bu ödüle layık görüldüğü hatırlatılan açıklamada, “Montreal Protokolü’nun uygulanmasında başarılı ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin UNEP tarafından 25 Mayıs 2016 tarihinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Ozon Ağı Toplantısı’nda, ‘Ozon Tabakasını Koruma Onur Madalyası’ verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.
 Üretimi yasak olan, ozon tabakasını incelten maddelerin ithalatına yönelik sıkı kota önlemlerinin uygulandığıa, 2009 yılında 4 bin 800 ton olan OTİM ithalatının 2016 yılı için 400 tona indirildiğinin bilgisi de paylaşıldı,
 Türkiye 1945 yılında Birleşmiş Milletler’in kurucu üyeleri arasında yer alması ile güçlü konumunu korurken, Bugün, çözüm bekleyen kalkınma sorunları, BM Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılması ve Avrupa Birliği’ne katılım için uyulması gereken kıstaslarla ilgili çabalarında Türkiye’ye yardımcı olmak üzere BM’e bağlı 13 kuruluş ülkede faaliyet göstermektedir.
 Türkiye ayrıca , Irak’la sınırdaş olan Türkiye, uluslararası ambargolar ve savaştan kaynaklanan mülteci, yardım ve ekonomik sorunlar gibi konularda birinci elden deneyim sahibidir.
,

Leave a Reply

Your email address will not be published.