Yüzyılın sporcusu, bir insanlık efsanesi Muhammed Ali

Final Phase Digital

NEW YORK, Ali Çınar (Turkish Journal) –  ABD’de yaşayan ve ‘tüm zamanların en iyisi’ olarak anılan efsanevi boksör ve siyahi Müslüman aktivist Muhammed Ali’nin vefatı, sadece ABD’de veya İslam toplumunda değil, dünya genelinde tüm kesimlerde üzüntüyle karşılandı.

ABD’deki yurttaşlık ve insan haklarıyla mücadelesi ve savaş karşıtlığıyla birlikte, İslam’ın hoşgörü ve iyiliğin dini olduğunu hatırlatarak, ülkesinde ve dünyada bir çok kişiye ilham kaynağı olan 74 yaşındaki Ali, memleketi Kentucky eyaletinin Louisville kentinde son yolculuğuna uğurlanacak.

22 yaşında müslüman olan köle ismi Cassius Clay’i değiştirerek Muhammed Ali adını alan efsane sporcu, ABD’den tüm dünyaya örnek müslüman ve kültürel ikon olarak tarihe damgasını vurdu.

ABD’nin Vietnam savaşını eleştirdiği ve savaşa karşı olduğu için hapis cezasıyla birlikte şampiyonluk unvanı elinden alınıp, lisansı iptal edilen Ali, başarısıyla sporu aşan ve bütün dünyaya mal olan bir insan hakları savuncusu olarak da tarihe geçti.

Ringdeki başarısı dışında, maçlardan önceki ve sonraki iddialı sözleriyle de tanınan Ali’nin şair yönü de bulunuyordu.

BM Barış Elçisi, Yüzyılın Sporcusu ve Spor Adamı

Ali, 1998’de dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından Birleşmiş Milletler Barış Elçisi (UN Messanger of Peace) olarak atanırken, Uluslararası Af Örgütü’nden (Amnesty International) “Yaşam Boyu Başarı” ödülü aldı.

BM Barış Elçisi sıfatıyla, dünyada barış ve huzurun tesisi için çaba sarfeden Ali, Sports Illustrated dergisi tarafından “Yüzyılın Sporcusu” ve BBC tarafından “Yüzyılın Spor Adamı” seçilmişti.

Ali, ABD’de Müslümanlar veya siyahiler aleyhine ırkçı gelişmelere karşı gösterdiği mücadeleyle de öne çıkıyordu. Eski Başkan Bil Clinton tarafından 2001’de Beyaz Saray’da “Başkanlık Madalyası” takdim edilen Ali, 2005’te de eski Başkan George Bush’tan Özgürlük Madalyası aldı.

Kentucky’nin Louisville kentinde düzenlenecek törenle toprağa verilecek olan Ali için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir cenaze namazı kılınacak. 

Clinton Ailesi’nden taziye mesajı

Clinton ailesi Ali’nin vefatından hemen sonra yayınladıkları taziye mesajında Ali’nin vefatından duydukları üzüntüyü dile getirerek şunları kaydetti: 

Hillary ve Ben Muhhammed Ali’nin vefatından üzüntü duyuyoruz. 1960’da Olimpiyat altın madalyasını kazandığından beri dünya genelinde boks hayranları bir daha asla göremeyecekleri güzellik, zerafet ve hızın karışımını gördüklerini biliyorlardı.

O’nun, başarı ve gençliğin alaycı öz güveninden çok zor ve dini seçimler yapmasına götüren dini ve siyasi inançları doğrultusunda tam bir mertliğe doğru gelişmesini izledik. Bu yolda Onu ringde cesur, gençlere ilham verici, ihtiyacı olanlara şevkatli gördük. Kendi sağlık sorunlarının yükünü çekmede güçlü ve güler yüzlü gördük.

Beyaz Saray’da Başkanlık Madalyası öldülü vermekten, Olimpiyat meşalesini yakan ve efsanesinden bile daha büyük olan, zaferlerle dolu bir adamla dostluk kurmaktan onur duydum. Kalplerimiz, Lonnie, çocukları ve tüm aileyle.

 

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.