Hillary Clinton tarihi zaferini New York’ta kutladı

Demokrat Parti’deki başkanlık yarışında zaferini ilan eden Hillary Clinton, New York’ta çoşkulu bir kalabalıkla adaylığını kutladı

hillary_clinton_turkishjournal

 

Foto: Turkishjournal.com

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de Demokrat Parti’deki Başkan adaylığı yarışında zaferini ilan eden ABD’nin eski “First Lady”si, eski senatör ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton New York’ta bir teşekkür konuşması yaptı.

Demokrat Parti içindeki başkanlık yarışında 2008’de Başkan Barack Obama’ya karşı kaybeden Clinton, girdiği en son yarışta, elde ettiği seçim zaferiyle büyük bir geri dönüş yaptı.

Clinton zaferini Brooklyn’deki Navy Yard’ta toplanan çoşkulu kalabalıkla kutlarken, kendisini destekleyenlere teşekkür eden bir konuşma yaptı.

Clinton’un konuşmasından önce bir müzik grubu konser vererek salonda bulunan kalabalığı coşturdu.

Salonda bulunan kalabalığa hitabında, rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’ı yürüttüğü “olağanüstü seçim kampanyası”ndan dolayı kutlayan Clinton, ABD tarihinde ilk kez bir kadının ülkenin önde gelen iki büyük partisinden birinden başkan adayı olduğunu belirterek, kadınların yıllardır süren eşitlik mücadelesine vurgu yaptı.

Clinton konuşmasında seçim kampanyasıyla ilgili şunları kaydetti:

“Bu derinden hissedilen sert mücadeleli bir kampanya oldu. Fakat beni veya Senatör Sanders, ya da Cumhuriyetçilerin birini desteklemiş olursanız olun, hepimizin daha iyi, daha adil, daha güçlü bir şekilde ABD için çalışmaya devam etmesi gerekir.”

Bir kadın aday olarak kazandığı zaferle ülkenin ve Demokrat Parti’nin bariyerleri ortadan kaldırdığını belirten Clinton, Cumhuriyetçi Parti’ni Başkan adayı Donald Trump’ın “bölücü, yıkıcı ve tehlikeli vizyonu gibi engelleri yıkmak için” mücadele etmenin önemine değindi.

Clinton konuşmasında ayrıca “Donald Trump, sadece Meksika ve ABD arasında duvar örmeye çalışmıyor aynı zamanda Amerikalılar arasında da duvar örmeye çalışıyor.” dedi.

Brooklyn’deki zafer kutlamasına Clinton’un kızı Chelsea Clinton, damadı Marc Mezvinsky ve eşi Bill Clinton da katıldı.

Demokrat Parti’de Senatör Sanders’la birlikte başkan aday adayı olarak ülke genelindeki ön seçimlere katılan Clinton, adaylığı için gereken 2 bin 383 delege salt çoğunluğunu aşıp, iki bin 497’ye ulaştı. Clinton henüz seçim sonuçları kesinleşmeyen Kaliforniya’da da önde bulunuyor. Kurultaya kadar mücadeleye devam kararı alan Clinton’un rakibi Sanders’in ise bin 663 delegesi bulunuyor.

Bundan sonraki ön seçimler, Başkent Washington’da salı günü yapılacak.

Demokrat Parti’deki seçim sonuçları 23-25 Temmuz’da Philadelphia’da yapılacak partinin genel kurultayında resmiyet kazanacak.

 

 

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.