Published On: Sat, Apr 16th, 2016

Clintonlardan “aile boyu” seçim kampanyası

ABD’de partilerin başkan adaylarının belirlenmesi için yapılan seçim kampanyaları tüm hızıyla devam ederken, Demokrat Parti’nin New York’taki ön seçiminde heyecan doruk noktasında 

NEW YORK (AA) – Selcuk Acar- ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı olma mücadelesi veren eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına, eşi eski Başkan Bill Clinton ve hamile kızı Chelsea Clinton yoğun bir çalışma temposuyla destek veriyorlar.  New York’taki ön seçimde anketler şu ana kadar yarışın önde bulunan adayı Clinton’u, mitinglerdeki çoşkulu kalabalıklar ise partinin diğer adayı Bernie Sanders’i işaret ediyor.

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak 2016 başkanlık seçimleri öncesinde, partilerin adaylarının belirlenmesi için yürütülen önseçim çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Demokrat Parti’nin 19 Nisan Salı günü yapılacak New York’taki ön seçim heyacanı zirveye çıktı.

Clintonlar, Hillary Clinton’ın New York’taki kritik ön seçimlerden galip ayrılması için aile olarak yoğun bir kampanya yürütüyorlar.

Chelsea Clinton, hamile olmasına rağmen annesinin seçim kampanyasına destek vermek için yoğun bir çalışma temposuyla aynı gün içinde birine uzak 4 ayrı bölgede seçim konuşması yaptı.

6 yıldır işadamı Marc Mezvinsky ile evli olan ve yaz ayında bir kız çocuğu dünyaya getirmesi beklenen 36 yaşındaki Clinton, önce Long Island’taki Sands Point’te ardından da Brooklyn’de ve Manhattan’da annesinin New York’taki ön seçimlerden zaferle çıkması için halka hitap etti. Genç Clinton daha sonra, annesine destek amacıyla düzenlenen, Demokrat Parti Kongre Üyesi Carolyn Maloney ve Amerikalı şarkıcı Carole King’in de hazır bulunduğu toplantıya katıldı.

Manhattan, Bronx, Queens ve Harlem’de bir çok yerde farklı gruplarla ayrı ayrı hitap eden Bill Clinton cumartesi günü Syracuse ve Albany’de bir seçim konuşması yaparak eşine oy isteyecek. New York ön seçimleri için hafta sonu Binghamton ve Kingston’dakonuşacak olan Chelsea Clinton ise çarşamba günü Pensilvanya’daki yarışta annesine destek olmak amacıyla Pittsburgh’a gidecek.

New York’a bağlı Chappaqua’da oturan Hillary Clinton, 2001-2008 arasında New York senatörü olarak ABD Senatosu’nda görev yaparken, 2008’deki parti içi yarışta “değişim” çağrısı yapan Başkan Barack Obama’ya yenilmişti.

Anketler Clinton’u, kalabalıklar Sanders’i işaret ediyor 

Anketlere göre New York’ta Clinton’ın 10 puandan fazla önde olduğu belirtilmesine rağmen, diğer aday Brooklyn doğumlu Bernie Sanders’in New York’taki seçim mitinglerinde Clinton’a göre daha çoşkulu ve yoğun kalabalıklara hitap etmesi Sanders taraftarlarını umutlandırıyor. 1 milyondan fazla kişinin açlık sınırına yakın yaşamını devam ettirdiği ve “Wall Street’i İşgal Et” hareketinin doğduğu New York’ta düşük gelirlilerin Clinton’dan çok, seçim konuşmalarında ciddi bir siyasi değişim ve devrim mesajları veren Sanders’e puan kazandırıyor.

Demokrat Parti’nin adayı Sanders sembolik mekanlarda büyük kalabalıklara hitap etmeye devam ediyor. Daha önce Coney Island’ta ve Washington Square Park’ta çoşkulu kalabalığa hitap eden Sanders, haftasonu Long Island City’de ve Brooklyn’deki Prospect Park’ta miting düzenleyecek.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>