Picasso’nun nü eserine 67.5 milyon dolar

Picasso’nun Mavi Dönem başyapıtı “La Gommeuse” (Gece Kulübü Şarkıcısı), 67  milyon 450 bin dolara satıldı 

NEW YORK – ABD’nin New York kentinde Sotheby’s Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada ünlü ressam Pablo Picasso’nun Mavi Dönem başyapıtı olarak anılan portre tablosu 67 milyon 450 bin dolara alıcı buldu.

Bir gün önce, bu yıl vefat eden Amerikalı işadamı A. Alfred Taubman’ın koleksiyonunun satışıyla başlayan Sotheby’s’in New York’taki sonbahar açık artırmalarına, İzlenimci ve Modern Sanat gecesiyle devam edildi.

Sotheby’s müzayede evinin en geniş kapsamlı müzayedelerinden biri olan “İzlenimci ve Modern Sanat Gecesi Satışı”nda toplam 307 milyon dolarlık eser satıldı.

Açık artırmada Picasso’nun 1901 yapımı Mavi Dönem baş yapıtı “La Gommeuse”
tablosu 67 milyon 450 bin dolara satılarak gecenin en yüksek fiyata alıcı bulan eseri oldu. Eseri Cumhuriyetçi Parti’nin en büyük donörlerinden Amerikalı işadamı Bill Koch aldığı belirtildi.

Gecede Vincent van Gogh’un 1888 yılında yaptığı “Fırtınalı Bir Gökyüzü Altında Manzara” adlı tablosu ise 60 milyon doları aşması beklenirken, satış kataloğundaki tahmin edilen 50-70 milyon aralığındaki en düşük rakamın ancak 4 milyon üzerinde, 54 milyona satılabildi.

– Taubman koleksiyonu –

Bu yıl 91 yaşında vefat eden işadamı Taubman’ın koleksiyonuna ait eserler bir önceki günkü açık artırmada 377 milyon dolara alıcı buldu.

Oldukça seçici bir koleksiyoncu olarak bilinen Taubman’ın koleksiyonunun satışını gerçekleştiren Sotheby’s’in tahmin edilen toplam satış rakamının 500 milyon doları geçmesi bekleniyordu.

Koleksiyonda en yüksek fiyata satılan eser, 42.8 milyon dolarla Amadeo Modigliani’nin potresi Paulette Jourdain oldu.

Daha önce Londra’da gösterilen ve Çinli sanatseverlerin incelemesi için Hong Kong’da da sergilenen Taubman’ın koleksiyonunun tamamı 4 ayrı müzayedede satılmış olacak.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.