Published On: Tue, Sep 15th, 2015

Dünya liderleri BM Zirvesi için New York’ta toplanıyor

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) –

144 ülkenin devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılacağı BM Zirvesi’nin, önceki yıllara göre daha hareketli ve yoğun bir gündemle gerçekleştirilmesi bekleniyor.

15 Eylül Salı günü başlayan BM’nin 70. Dönem Genel Kurulu’nun üst düzey toplantıları 28 Eylül’de New York’taki BM Genel Merkezi’nde başlayacak.

6 Ekim’e kadar sürecek olan üst düzey toplantılarda Türkiye’yi bu yıl Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun da katılarak Genel Kurulu’na hitap edeceği zirve öncesinde, Papa Francis, ABD ziyareti çerçevesinde BM’deki Kalkıma Zirvesi’nde bir konuşma yapacak olması ve BM’ye Filistin bayrağının asılacak olması, bu yılki BM Zirvesi’ni farklı kılan konular arasında yer alıyor.

144 ülkenin devlet ve hükümet başkanı katılıyor

Küba Devlet Başkanı Raul Castro zirve nedeniyle  Devlet Başkanı olarak ilk kez ABD’yi ziyaret ederken, zirveye en son 2005’te katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 10 yıl sonra ilk defa zirvede yer alacak. Zirvede en son 2009 yılında devlet başkanı statüsünde Dmitry Medvedev tarafında temsil edilen Rusya eski BM Daimi Temsilcisi, Dışışileri Bakanı Sergey Lavrov tarafından temsil edildi.

Bu arada, 15 üyeli 5 veto yetkili BM’nin en etkili organı BM Güvenlik Konseyi’nin Eylül Dönem Başkanlığını Rusya yürütüyor.

 144 ülkenin devlet ve hükümet başkanı katılacağı ve 485 toplantının yapılacağı 70. Genel Kurul görüşmelerine dünya genelinden 9 bin delege ve 3 bin gazeteci akredite oldu.

Zirveye katılan tüm ülke liderlerini BM’deki makamında takbul etmesi beklenen Genel Sekreter Ban’ın zirve boyunca toplam 230 toplantı gerçekleştirmesi planlandı.

Bu yıl Türkiye’yi temsil edecek Başbakan Davutoğlu’nun BM Genel Kurulu’na 30 Eylül Çarşamba günü hitap etmesi bekleniyor.

Zirvede öne çıkacak konular 

BM Genel Merkezi’ndeki toplantılarda, 2015 sonrası Kalkınma Gündemi başta olmak üzere, Suriye’deki iç savaş ve neden olduğu sığınmacı krizi, DAEŞ ve tüm radikal grupların gerçekleştirdiği terör olayları, Ukrayna’daki gelişmeler ve İranla varılan nükleer anlaşmanın zirvedeki iki görüşmelerdeki konular arasında bulunuyor.

Genel Kurulu’nda 25-27 Eylül tarihleri arasında Sürdürülebilir Kalkınma konusundaki 150 ülkenin katılacağı toplantılarda 2015 Sonrası Kalkınma Ajandası’nın kabul edilmesi bekleniyor.

Genel Kurul’unda ele önce çıkacak konular özetle şu şekilde sıralanıyor:
Çok taraflı barış operasyonlarının güçlendirilmesi, terörizm, DAEŞ, şiddete dayalı aşırıkla mücadele, sürdürülebilir kalkınma programının kabul edilmesi, iklim değişimi konusunda anlaşmaya varılması.

Suriye, Libya, İran, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kuzey Kore ve Kıbrıs gibi diğer bölgesel sorunların da zirevede görüşülecek konular arasında yer alması bekleniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı da New York’a davet ederek, adanın iki lideriyle bir görüşme gerçekleştirecek.

Öte yandan zirvede 1 Ekim’de Medeniyet İttifakı’nın yan etkinliği düzenlenecek.

Türkiye’yi Başbakan Davutoğlu temsil edecek

BM’nin programına göre, Türkiye’yi temsil edecek Başbakan  Ahmet Davutoğlu, Genel Kurul’a 30 Eylül’de hitap edecek. Programa göre Davutoğlu’ndan önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Genel Kurul’da konuşacak. Davutoğlu’nun Türkiye’deki iç siyasi gelişmeler nedeniyle ABD ziyaretini önceki yıllara göre daha kısa tutması bekleniyor.

2015 sonrası sürdürülebilir kalkınma hedeflerin kabul edileceği Kalkınma Zirvesi’nde Türkiye’yi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun temsil etmesi bekleniyor. Kalkınma Zirvesi, 25 Eylül Cuma günü başlayacak ve 3 gün sürecek.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>