Published On: Fri, Jul 10th, 2015

Ünlü aktör Ömer Şerif vefat etti

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Mısır asıllı ünlü sinema oyuncusu Ömer Şerif kalp krizi sonucunda 83 yaşında hayatını kaybetti.

Şerif’in menajeri Steve Kenis, ünlü oyuncunun Mısır’da bir hastanede öldüğünü bildirdi. Kenis, Şerif’in “kaldığı hastanede kalp krizi” sonucunda hayatını kaybettiğini belirtti.

1932 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde Michel Demitri Chalhoub ismiyle doğan Şerif, 1955’te Müslüman olup adını Ömer Şerif el-Şerif olarak değiştirdi.

Sinemaya 1953’te “Sira` Fi al-Wadi” adlı Mısır filmi ile başlayan ve 100’e yakın film ve dizide rol alan Şerif, I. Dünya Savaşı’nda ünlü İngiliz casusu Lawrence’ın konu alan 1962 yapımı  “Lawrence of Arabia”  (Arabistanlı Lawrence’daki ) adlı filme uluslararası üne kavuştu.

Arabistanlı Lawrence’daki Şerif Ali rolüyle iki Altın Küre’ye ve Oscar’a aday olan Şerif, Boris Pasternak’in “Doctor Zhivago” (Doktor Jivago) adlı kitabından uyarlanan ayni isimli filmle 1965’te “en iyi erkek oyuncu” dalında Altın Küre ödülü kazanmıştı.

Şerif, 2003 yapımı İbrahim Bey ve Kuran’ın Çiçekleri (Monsieur Ibrahim et les Fleurs du Coran) filminde Paris’te yaşayan Yahudi bir çocuğu evlat edinen Türk bakkal İbrahim Demirci rolüyle “en iyi erkek oyuncu” dalında Cesar Ödülü kazanmıştı.

Pek çok sinema otoritesi tarafından 20. yüzyılın en başarılı oyuncularından biri olarak niteleniyor. Şerif Alzheimer hastası olan Şerif, hayatının son yıllarını doğduğu Mısır’da geçirmeyi tercih etmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>