Published On: Wed, Jul 1st, 2015

ABD’den flaş tampon bölge açıklaması

Share This
Tags

Türkiye’nin 32 tank ve zırhlı aracı Suriye sınırına göndermesinin ardından ABD’nin de gözleri sınıra çevrildi. İsminin saklı tutulması kaydıyla Washington’da gazetecilere konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, Türkiye’nin sınırın öte tarafında kuracağı bir tampon bölgenin kendileri için endişe kaynağı olmadığını söyledi.

‘TAMPON BÖLGE OLUŞTURULMASINA İHTİYAÇ YOK’

Yetkili, Türkiye’nin tek başına Suriye’nin kuzeyinde bir tampon ya da güvenli bölge kurmasının teknik olarak oldukça zor olacağını, bunun için Daeş karşıtı koalisyonun desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Amerikalı yetkili, “Türkiye’nin o bölgede askeri olarak sürekli bir varlığının bulunabilmesi için koalisyon desteğine ihtiyacı var. Askeri başarı için birilerinin alanda olması ve bölgeyi gözetlemesi gerekiyor. Bildiğiniz üzere tampon bölge meselesini Türkiye uzunca bir süredir gündemde tutuyor. Dışişleri Bakanı Kerry bunu Türk muhataplarıyla defalarca görüştü. Koalisyonun açısından burada bir tampon bölge oluşturulmasına bir ihtiyaç olmadığı belirtildi. ” dedi.

Amerikalı yetkili Daeş karşıtı koalisyonun sadece bu terör örgütünü bitirmek üzere kurulduğunu ve ihtiyaç olmayan bir tampon bölgeye de bu koalisyonun destek vermesinin mümkün olmadığını ifade etti.

KOALİSYON DESTEK VERMEZ

Yetkili, “Koalisyon ülkeleri Suriye’de başka bir amaç doğrultusunda bir araya gelmedi. Dolayısıyla burada karar Türkiye’nin. Türkiye bu tampon bölgeyi neye dayanarak, ne şekilde kuracak kendisi karar verecek. Bizim onlar adına konuşmamız doğru olmaz” dedi.

Suriye’nin kuzeyindeki Daeş karşıtı hava operasyonları sayesinde zaten kuzeyde uçuşa yasak bölgenin de-facto olarak oluştuğunu belirten üst düzey yetkili, “dolayısıyla burada havadan Daeş’e karşı ayrıca bir şey yapmaya gerek yok” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Suriye’deki yabancı savaşçılar ve Daeş’e yönelik endişeleri yanında Kürtlerle olan endişelerini de anladıklarını belirten yetkili, “Koalisyon güçleri Suriye’nin bütünlüğünü tartışma konusu yapmaz. ” dedi.

(Sabah.com.tr)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>