Obama’nın Cumhuriyetçilere karşı tarihi başarısı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- ABD Başkanı Barack Obama tarihi başarılarına yenilerini ekledi.

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkanı Obama’nın mimarlığındaki ‘Obamacare’ olarak anılan ve düşük gelirlilere sağlık sigortası imkanı veren sağlık reformununa ve  ülke genelinde eşcinsel evliliğiyle ilgili yasaya onay verdi.

Yüksek Mahkeme’nin Mart 2010’da imzalanan yasanın ve bir gün sonra eşcinsel evliliğiyle ilgili yasanın anayasaya uygun bulunması  Cumhuriyetçileri hayal kırıklığına uğrattı.

Ortadoğu’daki başarsızlığına rağmen, daha önce El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in etkisiz hale getirilmesi, Irak ve Afganistan’dan asker çekilmesi, Küba’yla diplomatik ilişkilerin başlatılması konularında attığı adımlarda ABD’de büyük puan toplayan Başkan Obama,  ikinci döneminde ülke gündeminde önemli yer kaplayan eşcinsel evliliği ve Obamacare ilgili yasaya Yüksek Mahkeme’nin onay vermesiyle tarihi bir başarıya imza attı.

ABD’deki LGBT toplumunun 20 yıllık mücadelesi

Eşçincsellerin 20 yıllık mücadelesinin sonucunda ABD’de eşcinsel evliliği mahkemenin onayını alırken, Başkan Obama Twitter’da attığı mesajda, “Bu, eşitlik yolundaki yürüyüşümüzde büyük bir adım” ifadesini kullandı.

Obama, Beyaz Saray’ın Gül Bahçesi bölümündeki konuşmasında ise mahkemenin bu kararıyla tüm Amerikalıların kanunlar önünde eşit olarak korunduğunun “tekrar teyit” edildiğini belirtti.

Eşcinsel evliliği ABD’nin tüm eyaletlerinde (50) serbest olurken, eşcinseller daha önce 36 eyalet ile başkent Washington’da yasal olarak evlenebiliyordu.

 

 

 

 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.