Published On: Sun, Jun 28th, 2015

Obama Beyaz Saray’da iftar yemeği

Share This
Tags
WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- ABD Başkanı Barack Obama, ramazan dolasıyla Beyaz Saray’da iftar yemeği verdi.

İftar yemeğinde bir konuşma yapan Başkan Obama, ramazanın Müslümanlar için önemine değinerek, ramazanın “fedakarlık, disiplin ve sabır” gerektirdiğini ifade ederken, Kur’an’ın kendilerine insanların yer yüzünde ihtiyatlı davranmaları gerektiğini öğrettiğini belirtti.

Başkan Obama,  “İnancımız ne olursa olsun, biz tek bir aileyiz” diyerek şunları kaydetti:

“Amerikalılar olarak, kim olduğu veya neye benzediği, kimi sevdiği, nasıl ibadet ettikleri için hiç kimsenin hedef haline gelmemesi gerektiğinde ısrar ediyoruz” 

Beyaz Saray’da iftar yemeğine Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç dışında, Türk toplumunu temsilen işadamı Murat Güzel ve Türk toplum liderlerinden Turkish Journal yazarlarından Ali Çınar da katıldı.

Yemeğe Müslüman Kongre üyeleri Andre Carson ve Keith Ellison ile birlikte ABD’deki Müslüman toplumun temsilcilerinin yer aldığı Beyaz Saray’ın geleneksel iftar yemeğine, başörtüsü yüzünden Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan ve daha sonra bu firmaya karşı büyük bir hukuk zaferi kazanan Müslüman genç kız Samantha Elauf da davet edildi.

Konuşmasında, ülkesel değerlerinin tehdit edildiğinde, ulus olarak birlik olduklarını bildiren Obama geçen aylarda Kuzey Carolina’da öldürülen 3 Müslüman genç ile saldırıya değinirken, “Bu yılın başlarında Chapel Hill’de 3 Müslüman genç Amerikalı hunharca öldürüldüğünde tüm inançlara mensup Amerikalılar o insanların etrafından toplandı.” dedi.

Güney Carolina eyaletindeki Charleston kentinde tarihi kiliseye yönelik kanlı saldırıya değinirken ise şunları söyledi:

“Bu gece açıkçası dualarımız Charleston ve Emanuel Ana kilisesiyle birlikte. Amerikalılar olarak, kim olduğu veya neye benzediği, kimi sevdiği, nasıl ibadet ettikleri için hiç kimsenin hedef haline gelmemesi gerektiğinde ısrar ediyoruz. Bu nefret uyandıran eylemlere karşı duruyoruz”

Obama konuşmasında ayrıca, Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan ancak ABD Yüksek Mahkemesi’nin haklı bulduğu Müslüman genç Samantha Elauf’u cesaretinden dolayı tebrik ederken, “Seninle gurur duyuyoruz Samantha” dedi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>