Published On: Fri, Apr 24th, 2015

Angelina Jolie’den BM’ye Suriye eleştirisi

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Ali Çınar – ABD’li ünlü sinema oyuncusu ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi Angelina Jolie, Suriye’deki durumla ilgili olarak BM’yi eleştirerek, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerine Suriye’deki krizi sonlandırmak için birlik çağrısı yaptı.

Angalina Jolie, BMGK’da Suriye’deki insani duruma ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,  “Suriyeli mültecilerin BMGK’ya gelerek sıkıntılarını anlatma imkanı yok. Lütfen siz oralara giderek yaşananları birinci elden görün” dedi.

Konuşmasında bugüne kadar Suriyeli mültecilerin barındığı Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Malta’daki kampları 11 kez ziyaret ettiğini belirten Jolie, “Keşke orada görüştüğüm Suriyelilerin bazıları burada olsaydı” dedi.

“Irak’taki kampta karşılaştığım kadın burada olsaydı kızının silahlı kişiler tarafından kaçırılıp seks kölesi olarak kullanılmasının nasıl bir duygu olduğunu anlatırdı.” diyen Jolie, Suriyelilerin açlıkla mücadelesinden, çatışmalarda yakınlarını kaybetmelerinden örnekler verdi.

Jolie şöyle devam etti, “Yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteci, tarafı olmadıkları savaşın kurbanı. Bir de üstüne damgalanıyorlar, istenmiyorlar ve yük olarak görülüyorlar”

BMGK’nın sorumluluğunu yerine getirememesi

Jolie konuşmasında BMGK’dan taleplerini ise, çözüm için birlik olunması, mültecilerin tüm ülkeler tarafından kabul edilmesi ve yardım sağlanması ile özellikle cinsel suçlar gibi savaş suçlarının cezasız kalmayacağının gösterilmesi olarak sıraladı.

Şubattaki son ziyaretinde mültecilerin umutsuzluk içinde “Niçin biz Suriye halkı kurtarılmaya değmiyoruz?” sorusunu sorduklarını dile getiren Jolie, uluslararası toplumun eylemsizliğinin nedeninin bilgi eksikliği değil siyasi irade eksikliği olduğunu kaydetti. Jolie,  BM’nin görevinin çatışmaları engellemek, siyasi çözüm bularak insanları kurtarmak olduğunu ancak bunun Suriye’de başarılamadığını vurgularken, BMGK’nın sorumluluğunu yerine getirememesi nedeniyle bu ülkedeki durumun daha da kötüye gittiğini ifade etti.

 Akdeniz’de hayatını kaybeden mülteciler

Jolie, Avrupa ülkelerinin mülteci kabul etmemesine ve Akdeniz’de hayatını kaybeden yüzlerce insana dikkat çeken Jolie şunları söyledi:

“Binlerce mültecinin, dünyanın en varlıklı kıtasının kapısında boğulmasını izlemek yürek burkucu. Kimse kendisinin ve çocuklarının canını tam bir umutsuzluk içinde olmasa riske atmaz”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>