Published On: Fri, Apr 3rd, 2015

ABD Kongresi’ne tarafsız 1915 olayları tasarısı

Share This
Tags

WASHINGTON- ABD Kongresi’ne 1915 yılı olaylarının “yapıcı” şekilde ele alınması için karar tasarısı sunuluyor . ABD’de yıllardır, Türkiye aleyhine propaganda yapan  ve tasarı hazırlatan Ermeni Diasporasını şaşkınlık yaratan bir tasarı Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Clawson tarafından hazırlanırken, Obama’ya 1915 olaylarının “tarafsız, yapıcı ve kalıcı Türk-Ermenistan ilişkileri doğrultusunda ele alınması için görev gücü oluşturması” önerisinde bulunuyor.

ABD Kongresi’ne, 1915 yılı olaylarının, “tarafsız, yapıcı ve kalıcı Türk-Ermenistan ilişkileri doğrultusunda ele alınmasını” öneren karar tasarısı sunulacağı duyuruldu.

ABD Kongresi’nde Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Curt Clawson, Kongre’ye sunulmak üzere, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrıda bulunulan, 1915 yılı olaylarıyla ilgili karar tasarısı hazırladı.

“Gelecek 100 Yıl için Kalıcı Ermeni-Türk İlişkilerini Destekleme” başlıklı tasarıda, Türkiye ve Ermenistan’ın ABD çıkarları için önemli ülkeler olduğu belirtildi.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR PARTNER”

Tasarıda, “ABD Başkanına, iki ülkenin ortak çıkarları ve ABD’nin bölgedeki önemli güvenlik çıkarları doğrultusunda gelecek 100 yılda tarafsız, yapıcı, kalıcı ve sürekli Türk-Ermeni ilişkileri için çalışması çağrısında bulunuyoruz” ifadesine yer verildi.

ABD’nin, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini 2009 yılından bu yana geliştirmek istediği ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin başarısızlıkla sonuçlandığı hatırlatılan metinde, bölgedeki diğer ülkelerin İran ve Rusya ile siyasi ve ekonomik ilişkilerini derinleştirmeye devam ettiği bir ortamda ABD’nin gücü azalırken, Avrupa ile Ortadoğu arasındaki coğrafi pozisyonunun Türkiye’yi bölgedeki aşırılıklarla mücadelede önemli bir partner haline getirdiği kaydedildi.

“GÖREV GÜCÜ” OLUŞTURULSUN ÇAĞRISI

Metinde, “Temsilciler Meclisi, ABD Başkanına, iki ülkenin ortak çıkarları ve ABD’nin bölgedeki önemli çıkarları doğrultusunda gelecek 100 yılda tarafsız, yapıcı, kalıcı ve sürekli Türk-Ermeni ilişkilerinin oluşturulması için Kongre üyeleri, yönetim yetkilileri ve Türkiye ve Ermenistan temsilcilerinden oluşan bir görev gücü belirlemesi çağrısında bulunuyor” denildi.

CLAWSON’DAN DİĞER KONGRE ÜYELERİNE DE ÇAĞRI

Tasarının desteklenmesi için Kongre üyelerine mektup da yazan Clawson, NATO üyesi olan Türkiye’deki üslerin Soğuk Savaş’ın kazanılmasında Batı’ya destek sağladığını bildirdi.

Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve İran ile sınırı olan Ermenistan’ın da ABD’nin önceliklerinin ilerletilmesinde önemli potansiyele sahip olabileceğini belirten Clawson, “ABD’nin çıkarları her iki ülke arasında barış ve anlayışın inşa edilmesiyle ilerletilebilir” değerlendirmesinde bulunuldu.

“TARİHİ BİR TASLAK TASARI”

İlerleme için Türk Enstitüsü Başkanı Derya Taşkın, tasarıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Clawson’ın girişimini “tarihi” olarak nitelendirdi.

Clawson’ın Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde, geçmişe değil de gelecek 100 yıla bakılması gerektiğini vurguladığını belirten Taşkın, enstitü olarak kendilerinin de bu doğrultuda hareket ettiğini söyledi.

Taşkın, “İlk defa böyle bir taslak tasarı sunulduğunu görüyoruz. Böyle bir tasarı ilk defa sunulması açısından tarihi bir olay. Tasarının Türkiye’nin yararına olması ve tasarıda Türkiye’nin ABD’deki öneminin altı çizilerek bahsedilmesi bizim için çok sevindirici” dedi.

Taşkın, bundan sonraki sürecin nasıl olacağının ise şimdilik belirsiz olduğunu dile getirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>