BM Yemen Özel Temsilcisi Ömer: ‘Yemen Suriye’ye dönebilir’

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Ali Çınar – Yemen’de Taiz kentini de işgal eden Şii Husi militanlarının tehlikeli ilerleyişinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer  “ülkenin iç savaşın eşiğine geldiği” uyarısında bulundu.

Önceki gün “acil” gündemle toplanan BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Cumhurbaşkanı Hadi’nin ülkenin meşru lideri olduğunu duyurduğu toplantısına Katar’dan video-konferans yöntemiyle katılan Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer, ülkedeki gelişmelerin Libya, Suriye ve Irak’ta yaşananlarla benzer olduğunu bildirdi.

Konuşmasında “Ülke mevcut gidişatıyla Suriye, Libya ya da Irak’taki gibi uzun süreli bir çatışmanın eşiğinde” diyen Özel Temsilci Ömer,  Yemen’de BM’nin aracılık ettiği siyasi süreçten başka çözüm alternatifi olmadığını söyledi.

Ömer, tek taraflı eylemlerin çatışmaların uzamasından başka bir yararı olmayacağını ve hiçbir tarafın ülkeye tek başına hakim olmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Toplantıda ayrıca, Husilerin eylemleri ve BMGK kararlarına uymaması kınanarak, tek yanlı eylemlerin Yemen’in güvenlik ve istikrarına tehdit oluşturduğu kaydedildi. Bildiride Husiler ve tüm taraflardan Körfez İşbirliği Teşkilatı’nın inisiyatifine ve bunun uygulama mekanizmasına bağlı kalmaları istenerek Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmaması halinde daha ileri adımların atılacağı uyarısı yapıldı.

Taiz’de Husi öfkesi
Yemen’in orta kesimindeki Taiz kentinde Husi karşıtı gösteriler sürüyor. Husi Ensarullah Hareketi’nin cuma günü Taiz kentine girmesi ile başlayan gerginlik yüzlerce protestocunun kentteki, devrik lider Salih’e bağlılığı süren askeri birliklerin konuşlandığı Özel Kuvvetler Karargahı’nın önünde toplanması ile devam etti. Taiz’in Cemal Abdulnasır caddesindeki karargahta toplanan kalabalığı uyaran Husilere ve Özel Kuvvetlere bağlı silahlı kişiler gösterinin sürmesi nedeni ile gaz bombalı müdahalede bulundu. Göstericiler, ”Husiler defolun”, ”Taiz’den gidin” şeklinde sloganlar attı.

‘Körfez müdahale etsin’
Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin, Körfez ülkelerini Husilerin ilerleyişini durdurmak için, askeri müdahalede bulunmaya çağırdı. El Cezire’ye konuşan Yasin, “Husiler havalimanlarını, şehirleri işgal ediyor, Aden havalimanına uçaklarla saldırıyor. BM’ye, Körfez İşbirliği Konseyi’ne ve uluslararası topluma şunu söyledik: Uçuşa kapalı bölge oluşturulmalı ve Husilerin kontrolündeki askeri havaalanlarında savaş uçaklarının kullanılmasının önüne geçilmeli” ifadelerini kullandı.

Husiler kabilelerle çatışıyor
BM’nin “iç savaş” uyarısı yaptığı Yemen’de çatışmalar devam ediyor. Ülkenin güneyindeki El-Beyda bölgesinde Husiler ile yerel kabileler arasında süren çatışmalarda 15’i Husi, 5’i kabile üyesi 20 kişinin öldüğü belirtildi. Ensarullah hareketi, kuzeyden güneye yayılma stratejisi çerçevesinde Beyda’ya saldırmış, 10 Şubat’ta şehir girişinde bazı kabilelerin karşı koymasının ardından kentin kontrolünü ele geçirmişti. Beyda, aralarında Şebva’nın da bulunduğu güney kentlerine giriş için ana kapılardan biri olma özelliği taşıyor.

Husilerin lideri Abdülmelik el-Husi, haftasonu devlet televizyonundan yaptığı konuşmada tüm Yemenlileri Husi milislerine destek verip ve hem “IŞİD” (DAEŞ), hem de El Kaide’ye karşı mücadeleye çağırdı. Geçen hafta Cuma günü başkent Sana’da iki camiye düzenlenen intihar saldırılarında 142 kişi ölmüş ve saldırıları DAEŞ üstlenmişti. El Kadie’nin en güçlü yapılanmalarından birisi olarak kabul edilen Arap Yarımadası’nda El Kaide’nin merkezi de Yemen’de bulunuyor. Diğer taraftan ülkedeni yayılmasına devam eden İran destekli Husiler, Suudi Arabistan’a arabuluculuk rolü verilmesini kabul etmiyor.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.