ABD’den İsrail’e İran konusunda casusluk suçlaması

WASHINGTON – İsrail’in ABD’de İranla yürütülen nükleer müzakerelere ilişkin casusluk yaparak, ele geçirdiği bilgileri olası bir anlaşmayı engelleme amacıyla kullandığı bildirildi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise casusluk haberlerini yalanlayan açıklama yaptı. 

Wall Street Journal gazetesinin Beyaz Saray bir yetkilisine dayandırdığı haberine göre, İsrail’in, P5+1 ülkelerinin (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya)  İran’la kapalı kapılar ardında yaptığı müzakereleri ve anlaşma için ortaya konulan maddeleri gizli bir şekilde ele geçirdi.

Haberde Beyaz Saray yönetiminin İsrail’in elde ettiği bilgileri anlaşmaya karşı olan ABD Kongresi üyeleri ile paylaştığı öne sürülürken, bilgilerin ele geçirilme yöntemleri arasında “yasa dışı dinleme, ABD’deki brifinglere katılan muhbirler ve İranla müzakerelere katılan Avrupa ülkelerindeki diplomatik kaynaklar” gösterildi.

İsrail: Doğrudan dinlemiyoruz

İsrailli yetkililer ABD’li müzakerecileri doğrudan dinlediklerini reddederek bilgileri, ABD ve Avrupa’dan son gelişmeleri alan İran liderlerinin yakinen izlenmesi dahil başka yollardan edindiklerini iddia etti. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, “Haber doğru değil. Tabii ki İsrail’in savunması gereken güvenlik çıkarları var. Ama ABD aleyhinde casusluk yapmıyoruz. Görüşmelerde yeterince katılımcı var, İran dahil. İstihbarat kaynaklarımız ABD’den değil. Başka yerlerden. Talimat onlarca yıldır açık: ABD aleyhinde doğrudan ya da dolaylı yoldan casusluk yapamazsın…” diye konuştu.

İsrail’in özrü kafa karıştırdı

Seçim öncesi “Filistin devleti olmayacağı” açıklamasından geri adım atan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün de ‘Sağcı hükümet tehlikede, Arap seçmen sandığa akın ediyor’ sözlerinden ötürü İsrail vatandaşı Araplardan özür diledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf ise, Netanyahu’nun son dönemdeki açıklamalarının kafa karışıklığına neden olduğunu söyledi. Harf, Netanyahu’nun bir hafta içinde tamamen birbirine zıt şeyler söylediğine işaret ederek, “Kendisinin hangi sözlerine inanılacağı noktasında insanların anlaşılır şekilde kafası karıştı. Gerçekten hangisi kendisinin politikası” ifadesini kullandı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.