ABD’de polisin hastanelik ettiği genç protestoculara örnek oldu

(TURKISH JOURNAL) ABD’de polisin hastanelik ettiği öğrenci polis şiddetinin protesto edildiği toplantıda eylemcilere itidal çağrısı yaptı.

ABD’nin Virginia eyaletinde polis şiddeti sonucunda hastanelik olan ve başına dikiş atılan Virginia Üniversitesi öğrencisi Martese Johnson  polis şiddetine karşı yapılan protesto gösterisinde, protestoculara örnek oldu.

Gösteri sırasında protestoculara hitap eden genç Johnson, “Hepimiz aynı toplumun parçasıyız ve bir birimize saygı göstermeliyiz. Özellikle şu anda olması gerektiği gibi” diyerek kızgın protestocular karşısında uzlaştırıcı bir rol üstlendi.

Johnson’un bu davranışının şaşırtıcı olmadığı belirtilirken, genç öğrenci Virginia Üniversitesi Onur Komitesi’nde görev yapıyor. Komitenin üniversitenin onur prensibini ve ‘merhamet ve birbirine bağlılığı’ uygulamakla görevli olduğu biliniyor.

– Sahte kimlikle bara girmeye kalkmıştı –

Salı akşamı sahe kimlikle bara girmeye çalışan üniversite öğrencisi Johnson polis tarafından acımasızca dövülmüştü. Johnson polisten yediği dayağın ardından başından yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Siyahi Öğrenci Birliği’nin açıklamasına göre Johnson’a başına hastanede 10 dikiş atıldığı belirtilerek “Martese bir polisin hayvansı, duyarsız ve kaba müdehalesine tanıklık etti. Üniversite Caddesi’nin kaldırımı üzerinde kanlı halde atıldı” açıklamasında bulunuldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.