TÜRGEV Başkanı Akalın’ın Suriye sunumu BM’ye damgasını vurdu

BM’deki Suriye’yle ilgili bugüne kadarki en etkili sunumlardan birini,  TÜRGEV Başkanı  Akalın yaptı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Başkanı Arzu Akalın’ın,  Birleşmiş Milletler’deki (BM) Suriye sunumu, BM Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) 59. oturum toplantılarına damgasını vurdu.

220 bine yakın kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin evlerinden olarak göçmen duruma düşmesine neden olan Suriye’deki dramın sona erdirilmesi konusunda 4 tasarıya “hayır” diyen BM’de, Suriye’yle ilgili bugüne kadar en etkili sunumlardan birini TÜRGEV yaptı.

Toplantılara TÜRGEV Başkanı olarak  ilk defa katılan Akalın, 5 veto hakkı üyeli BM Güvenlik Konseyi’yle (BMGK) Suriye’deki krize karşı güçlü irade ortaya koyamayan BM’de, Suriye’deki drama ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Başkan Akalın, Suriyeli sığınmacılara verdikleri desteği içeren Suriye’yle ilgili sunumunda, katılımcıların duygulu anlar yaşamasına ve bazı katılımcıların göz yaşlarına tutamamasına neden olurken, dünyanın değişik bölgelerinden gelen delegelerden gördüğü ilgiyle BM KSK 59. oturumu toplantılarına damgasını vurdu.

Toplantının ardından sunumuyla ilgili açıklamada bulunan Akalın şunları kaydetti:

“Konuşma tamamlandıktan sonrada bir çok ülkenin kadınları yanıma gelerek ‘biz orada yaşanan acıyı televziyon ekranlarından dinliyorduk, ama siz bize bu sorunun bize daha çok içine çektiniz. Bir çok insanın çektiği sıkıntılarını bize aktardınız, bir şekilde bölünmüş olan çocukların neler hissttigini hikayelerini bizimle paylaşmış olduğunuz bu bizi çok duygulandırdı’ dediler”

Açıklamasında, “Dinleyicilerin bir o kadarı da ‘bizim daha fazla çalışmalar yapmamız gerektiği konusunda bize bir sorumluluk yüklemiş oldunuz, duygusal manada da bizim de zaten amacımız buydu. Bu sorunun insanların düşünmesini ve neler yapılması gerektiğini ve küçük da olsa birşeyler yapmasını istiyoruz’ diye bana düşüncelerini aktardılar.” diyen Akalın, TÜRGEV olarak, ABD’deki TÜRKEN Vakfı dışında, İngiltere ve Almanya’da da vakıf kurmayı planladıklarını ve Türkiye’deki yeni projelerle hizmetlerine devam edeceklerini kaydetti.

Kız öğrenci sayısını yüzde yüz artırma planı

Vakıf olarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere el uzatmaya çalıştıklarını bildiren TÜRGEV Başkanı Akalın, başta BM olmak üzere uluslararası topluma bu konuda daha fazla çaba göstermesi çağrısında bulundu.

TÜRGEV Başkanı Akalın, 2015 yılında da bizde misafir kalan yani yurtda misafir kalan kız öğrenci sayısını 2014 ile mukayese edildiğinde yüzde yüz daha artırmayı planladıklarını belirtirken,
“Özellikle doğu illerde Diyarbakır, Mardin, Gaziantep ve Şanlıurfa’da da yurt açmak nokasında hedeflerimiz var” diye konuştu.

Akalın’ın BM’deki Suriye sunumuna, TÜRKEN Başkanı Dr. Halil Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.