ABD’deki Dünya Kadınlar Günü’ne dombıra damgası

TÜRKEN Vakfı’nın Kaufman Müzik Merkezi’ndeki konserinde tamamı kadınlardan oluşan orkestra, Dombıra şarkısını çaldı

NEW YORK – ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen TÜRKEN Vakfı’nın ev sahipliğindeki Dünya Kadınlar Günü konserine,  tamamı kadınlardan oluşan orkestranın çaldığı Türklerin destansı müziği dombıra damgasını vurdu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nünde, New York’taki ünlü Kaufman Müzik Merkezi Merkin Salonu’nda Türkiye’nin Suriyeli kadın mültecilere verdiği desteği konu alan bir panel düzenleyen TÜRKEN Vakfı, panel öncesinde özel olarak kadınlardan oluşan orkestranın çaldığı bir konsere ev sahipliği yaptı.

Dünya Barış Orkestrası Müzik Direktörü Faruk Kanca’nın yönetiminde kadınlar günü için özel düzenlenen orkestra, Wolfang Amadesus Mozart gibi bir çok ünlü bestecinin eserinin ardından Türklerin halk ezgisi dombırayı seslendirerek konserine son verirken, salondan büyük alkış topladı.

Adını, Kazak Türkleri’nin kullandığı iki telli, parmakla çalınan halk çalgısından alan Dombra şarkısı, dönemin Başbakanı Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla AK Parti’nin seçim müziği olmuştu.

Suriyeli kadınların sorunları 

ABD’ye gelen Türk öğrencilere başta yurt, konaklama ve burs gibi çeşitli imkanlar sağlayarak onların yanında olan TÜRKEN Vakfı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü düzenlediği  düzenlediği resepsiyon ve konserin ardından Suriyeli kadın mültecilerin sorunlarını ele aldı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın ve KADEM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın’ın konuşmacı olduğu paneli TÜRKEN Vakfı Başkanı Dr. Halil Mutlu yönetti.

Panelde vakıfla ilgili bilgi veren Dr. Mutlu, amaçlarının ABD’de eğitim gören öğrencilere burs ve konaklama hizmeti sağlamak olduğunu bildirdi. Dr. Mutlu küresel vizyona sahip çağı doğru okuyabilen aklı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirebilmenin mücadelesi içinde olduklarını kaydetti.

Daha sonra panelde söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, Suriye’de 2011 yılından bu yana komşu ülkelere mülteci akını olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin savaştan kaçanlar için güvenli bir sığınak olduğunu söyledi. Savaşta en çok kadınlar ve çocukların etkilendiğinin altını çizen Çelik, şiddet ve insan hakları ihlallerini önlemek amacıyla ve kız çocuklar başta olmak üzere eğitim konusunda çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik ise paneldeki konuşmasında, Suriye’de 3.8 milyon kişinin yerlerinden edilerek başka ülkelerde mülteci olarak yaşadığını belirtti. Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde geçici korunma sağlandığını ifade eden Büyükelçi Çelik, bunun nedenin istedikleri zaman Suriye’ye dönebilmelerine imkan sağlamak olduğunu belirtti.

Konuşmasında Türkiye’ye sığının mülteci sayısının yavaş yavaş 2 milyona çıktığını belirten Çelik, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre Türkiye’nin dünyanın en fazla yerlerinden edilmiş insana ev sahipliği yapan ülkesi haline geldiğini ifade etti.

TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın da, vakıf yurtlarında kalan savaş mağduru Suriyeli bir genç kızın yazdığı mektubu okurken, salondan büyük alkış topladı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın da konuşmasında KADEM’in kadın sorunlarına sonuç odaklı bir çözüm ürettiğini ifade ederken, “Kadın haraketi”nin dünya çapında gelişen bir “realite” olduğunu ifade etti.

2. Dünya Savaşından bu yana dünya genelinde mülteci statüsündeki insanların sayısı ilk defa 50 milyonu aşarken, savaşlardan ve şiddet olaylarından en fazla etkilenenlerin başında kadınlar ve çocuklar geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.