Published On: Mon, Feb 23rd, 2015

Hollywood’ta bol mesajlı ödül gecesi

Gazeteci Selçuk Acar 2015 Oscar Ödül törenini izledi. İşte Acar’ın kaleminden 2015 Oscar Ödül töreni:

Hollywood’ta bol mesajlı Oscar gecesi

LOS ANGELES –  ABD’de, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi  (AMPAS) tarafından verilen ve bu yıl 87’ncisi düzenlenen Akademi Ödülleri (Oscarlar) törenle sahiplerini buldu.

Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda bir tören düzenlenen 2015 yılı Oscar Ödül Törenine Birdman (Atmaca) ve Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli) filmi damgasını vurdu.

Gecede ”Birdman” yılın en iyi filmi ödülünü alırken, yönetmeni Alejandro González Iñárritu’ya da ”en iyi yönetmen” ödülü kazandırdı.

İngiliz oyuncu Eddie Redmayne ”Herşeyin teorisi” filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ı kazanan isim olurken, Still Alice filmindeki oyunuyla Julianne Moore en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Oscar Ödül töreni  öncesinde Hollywood Bulvarı’ndaki kırmızı halıda yapılan programda Jess Cagle, Robin Roberts, Lara Spencer ve Michael Strahan görev alırken, ödül töreninin sunuculuğunu Neil Patrick Harris yaptı.

Amerikalı oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı Irak’ta 160’dan fazla insanın ölümüne sebep olan komando Chris Kyle isimli askerin hayatı anlatan ”American Sniper” (Keskin Nişancı) Oscar’da istediğini bulamadı.

2015 Oscar Ödülü kazananların tam listesi:

En iyi film: “Birdman” Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi)

En iyi erkek oyuncu: Eddie Redmayne, “The Theory of Everything” (Her Şeyin Teorisi)

En iyi kadın oyuncu: Julianne Moore, “Still Alice”, (Unutma Beni)

En iyi yardımcı erkek oyuncu: J. K. Simmons, “Whiplash”

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Patricia Arquette , “Boyhood” (Çocukluk)

En iyi animasyon: Big Hero 6

En iyi yönetmen: Alejandro G. Iñárritu, “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi)

En iyi görüntü yönetmenliği: Emmanuel Lubezki ,“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance”) – Birdman

En iyi kostüm tasarımı: Milena Canonero – Büyük Budapeşte Oteli

En iyi belgesel: CitizenFour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky

En iyi kısa belgesel: Crisis Hotline: Veterans Press 1

En iyi kurgu: Tom Cross, (Whiplash)

En iyi yabancı dilde film: Ida, Pawel Pawlikowski (Polonya)

En iyi makyaj: Büyük Budapeşte Oteli – Frances Hannon and Mark Coulier

En iyi film müziği: Alexandre Desplat, ( Büyük Budapeşte Oteli)

En iyi özgün şarkı: “Glory” – Selma – Özgürlük Yürüyüşü (John Stephens, Lonnie Lynn)

En iyi prodüksiyon tasarımı: Büyük Budapeşte Oteli

En iyi kısa animasyon film: Feast

En iyi kısa film: The Phone Call

En iyi ses kurgusu: American Sniper – Keskin Nişancı

En iyi ses miksajı: Whiplash

En iyi görsel efekt: Interstellar – Yıldızlararası

En iyi uyarlama senaryo: Graham Moore – The Imitation Game – Enigma

En iyi özgün senaryo: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo – Birdman

Mesajlı Oscar gecesi

Oscar Ödülleri Töreni, çeşitli alanlarda verilen mesajlarla dikkat çekti.

Gecenin ilk ödülünü “Whiplash” filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Oyuncu dalında alan J. K. Simmons, gençlere mesaj verdi. Filmde son derece sert bir müzik öğretmeninin canlandıran 60 yaşındaki Simmons, “Anne babanız hala hayattaysa çok şanslısınız. E-mail ya da kısa mesaj göndermek yerine onları arayın. Teşekkür edin ve sözlerini dinleyin” dedi.

Alzheimer teşhisi konulan bir akademisyeni canlandırdığı “Still Alice” filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına layık görülen Julianne Moore,”Alzheimer hastaları, kendilerini terk edilmiş ve toplum dışına itilmiş hissediyor. Filmler, insanların kendilerini yalnız hissetmemelerine ve sorunlarının fark edilmesine yardımcı oluyor. Alzheimer hastaları da beyaz perdede daha fazla görünmeyi hak ediyor, böylece bu hastalığın tedavisi bulunabilir” ifadelerini kullandı.

Ödül törenine katılanlar, Martin Luther King’in ABD’deki siyahi halkın özgürlük mücadelesini konu alan “Selma” filminin Oscar ödülüne layık görülen şarkısı “Glory”yi ayakta alkışladı. En İyi Özgün Şarkı Ödülü’nü alan beste ve söz yazarı John Stephens ve Lonnie Lynn, teşekkür konuşmalarında eşitlik ve özgürlüğe vurgu yaptı.

Gecenin sonunda “Birdman” filmiyle En İyi Film Ödülünü alan Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez İnarritu, ödülünü ABD’de yaşayan Meksikalı göçmenlere adadı. İnarritu, “Çok önceden bu ülkeye gelen ve bu inanılmaz ülkeyi kuran göçmenlerle aynı saygınlık ve saygıyı görmeleri için dua ediyorum” dedi.

İnarritu, süper kahramanları oynayarak parlayan, ancak sonra unutularak yaşamını Broadway oyunlarıyla sürdürmeye çalışan bir aktörün iç hesaplaşmasını konu alan filmiyle En İyi Yönetmen Ödülünü’de kucakladı. Michael Keaton, Zach Galifianakis ve Edward Norton’ın başrollerini paylaştığı film, En İyi Orijinal Senaryo Ödülüne’de layık görüldü.

Çekimi 12 yılda tamamlanan “Boyhood” filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Ödülü’nü kazanan Patricia Arquette, kadın haklarını savunan kısa bir konuşma yaptı.

En İyi Belgesel Ödülü’ne layık görülen “CitizenFour”un yönetmeni Laura Poitras, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın eski çalışanlarından Edward Snowden’e teşekkür etti.Töreni sunan Neil Patrick Harris’in Snowden’ın bir sebepten dolayı geceye katılamadığını söylemesi izleyicilerin gülümsemesine neden oldu.

Stormtroopers, Adam Levine, Tim McGraw, Tegan and Sara, Lonely Island, Rita Ora, Lady Gaga ve Jennifer Lopez’in sahne aldığı gecede 2014’te hayatını kaybeden sanatçılar da anıldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>