New York’ta yaşayan fotoğrafçı Güler’in trajik ölümü

fotograf_by_guler_ugur guler_ugur_jaacobi_kendi_sayfasından

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de yaşayan 44 yaşındaki Türk fotoğrafçı Güler Uğur-Yaacobi araba çarpması sonucu hayatını kaybetti.

New York kentinin Brooklyn ilçesinde yaşayan fotoğrafçı Güler Uğur-Yaacobi, Manhattan’ın Morningside Heights bölgesinde 113’ncü sokakta siyah renkli büyük spor arabanın çarpması sonucunda yaşamını yitirdi.

Yılbaşı akşamı ardaşı Toby Turkel’le birlikte Amsterdam Caddesi, 112’nci sokakta bulunan katedraldeki yılbaşı konserini izleyip, ardından Central Park’taki yılbaşı koşusuna katılarak 2015’e girmeye planlayan Türk fotoğrafçı Güler Uğur-Yaacobi’nin hayali, geçirdiği kaza sonucu yeni yılı göremeden son buldu.

Konsere gitmek için arabasınını park etmeden önce, arakdaşı Turkel’i bilet alması için 112’nci sokakta katedralin önünde bilet sırasına bırakan Güler’e, arabasının parkettikten sonra yeşil ışıkta karşıya geçerken 113’ncü sokakta büyük bir spor araba çarptı. Yılbaşı akşamı meydana gelen kazada ağır yaralıolarak hastaneye kaldırılan Türk fotoğrafçı hastanede hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarına göre, Güler’in ölümüne neden olan sürücünün kazadan sonra durmadığı ve olay yerinden kuzeye doğru hızla uzaklaştı.

Almanya’da yaşayan işçi bir ailenin 8 çocuğundan biri olan Güler, 1970 yılında Türkiye’de doğdu.

Güler’in İsrail’de çektiği resimlerin de yer aldığı 2012 yılındaki New Jersey’de açtığı sergiyle ilgili bir yazı yayınlayan ”Jewish Standard” adlı gazete, Güler’in, Almanya’dayken getto bir hayat sürdüğü ve her zaman Almanya’da kendisini yabancı gibi hissettiği ifadesine yer verdi.

3 Ağustos 2012’de yayınlanan gazetedeki yazıda, Güler’in Almanya’da Yahudiliğe ilgi duymaya başladığı belirtildi.

Almanya’nın Dortmund kentinde fotoğraf eğitimi gören Güler, Parsons tasarım okulunda eğitimine devam etmek amacıyla New York’a geldi.  Yahudi bir Amerikalıyla evlenerek dinini değiştiren Güler daha sonra Magnum fotoğrafçılarından Eli Reed’in yanında staj yaptı.

Güler, New York’ta düğün ve etkinlik fotoğrafları çekerek yaşamını devam ettirmeye çalışıyordu.

Güler’in ölümünü araştıran polis, halktan sürücüyle ilgili bilgi konusunda yardım bekliyor.guler_ugur_kendi_sayfasından

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.