Published On: Thu, Dec 4th, 2014

ABD’de alışverişe Ferguson Boykotu

Share This
Tags

NEW YORK  (AA)- ABD’de ”İnsan Hakları için Karartma” adlı aktivist grup, Ferguson’da 18 yaşındaki Michael Brown’u öldüren polisin yargılanmamasını protesto etmek destek amacıyla Kara Cuma’da alışveriş yapılmaması çağrısında bulunan bir kampanya düzenledi.

Amerikalı siyahi yönetmen Ryan Coogler’ın kurduğu ”İnsan Hakları için Karartma” adlı grubun kampanyasında, her yıl Kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nden bir gün sonra,  indirimli alışveriş çılgınlığının yaşandığı ‘Kara Cuma’ (Black Friday) olarak anılan günde alışveriş yapılmaması istendi.

Sosyal medya üzerinden, ”Adil olmayan ölümler”i protesto amacıyla gerçekleştirilirdiği belirtilen kampanyanın manisfestosunda, ”Oscar Grant, Eric Garner, Ezell Ford, John Crawford ve Michael Brown gibi ölümü polislerin elinde olan insanların yasını tutuyoruz.” ifadesine yer verildi.

Kampanyaya destek veren ”hip-hop”ın önemli isimlerinden Russell Simmons, twitter hesabı üzerinden ”Bir sent bile yok” manasındaki ”#NotOneDime” ve ”Kara Cuma’yı karart” manasındaki  ”#BlackoutBlackFriday” etiketleriyle yaptığı çağrıda, ”Kara Cuma”da alışveriş yapılmamasını istedi.

Ryan Coogler ve Russel Simmons dışında kampanyaya Michael B. Jordan, Kat Graham, Ava DuVernay Launch gibi Hollywood’un siyahi yıldızları da destek verdi.

Kampanyanın sadece büyük bir alışveriş çılgınlığı yaşandığı ve bir çok mağazanın önünde bir gün öncesinden sıraya girildiği Kara Cuma’da değil, yeni yıla kadar devam eden tüm tatil döneminde yayılmasını isteyen sosyal medya protestocuları, twitter mesajlarında, ”Eller yukarı, alışveriş yapma” ve ”isyan etme, satın alma” manasındaki etiketleri de kullandılar.

Pazar araştırma şirketi Nielsen’a göre 43 milyon siyahi vatandaşı bulunan ABD’deki siyahilerin 2015 yılı itibarıyle 1.1 trilyon dolarlık alışveriş gücüne ulaşmaları beklenirken, 2017 yılında bu rakamın 1.3 trilyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

– İnsan Hakları için Karartma grubu –

Afrikalı Amerikalılar, ”Yurttaşlık Hakları” harketi sırasında da ırk ayrımcılığını sona erdirmek için otobüsleri boykot etmişlerdi. Ayrıca aynı dönemde Yurttaşık Hakları hareketi lideri Martin Luther King Memhpis’de siyahi sağlık çalışanlarının daha yüksek asgari ücret alabilmesi için greve gitmelerini sağlamıştı.

İnsan Hakları için Karartma adlı aktivist grup, Fruitvale İstasyonu filmini yöneten Ryan Coogler tarafından 9 Ağustos’ta polis memuru Darren Wilson’un siyahi genç Michael Brown’u Ferguson’da öldürmesinden hemen sonra kurulmuştu. 2013 yapımı Coogler’in Fruitvale İstasyonu filminde, 2008 yılında Kaliforniya’nın Oakland şehrindeki Bart İstasyonu’nda Oscar Grant adlı  siyahi gencin polis tarafından öldürülmesini canlandırılmıştı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>