Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD’deki toplum temsilcileri ve başkonsoloslarla görüştü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2015-2016 yılları için BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyelik adaylığımız için bulunduğu New York’ta 11 Ekim Cuma günü Kuzey Amerika Başkonsoloslar toplantısı yaptı ve ABD’deki Türk toplumuyla biraraya geldi.

Başkonsoloslar toplantısına, Vaşington ve Ottawa Büyükelçilerinin yanısıra, Houston, Los Angeles, New York, Şikago, Miami, Boston ve Toronto Başkonsolosları katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, Başkonsoloslukların yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. Toplantıda, özellikle vatandaşlarımıza hizmet veren Başkonsolosluklarımızın verdiği hizmetin kalitesinin arttırılması yönünde atılabilecek adımlar,  kültür ve tanıtma faaliyetleri, ticari ilişkilerin geliştirilmesi, eyalet ve yerel yönetimlerle ilişkiler konuları ele alındı. Toplantıda ayrıca gezici konsolosluk hizmetlerinin yaygınlaştırılması, yurtdışındaki vatandaşların oy kullanımı gibi konular da ele alındı.

selcuk_unal_serdar_kilic_mevlut_cavusoglu

ABD’deki Türk toplum temsilcileri

Bakan Çavuşoğlu aynı gün öğleden sonra ABD Türk toplumu ile biraraya geldi. Toplantıya ABD’deki Türk Dernek yöneticileri ve Vaşington Büyükelçisi ve ABD’de görev yapan Başkonsoloslar hazır bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, güçlü ittifak ve ortaklık bağlarına sahip olduğumuz ABD ile ilişkilerin dış politikamızın önemli saç ayaklarından birini teşkil ettiğini, ABD’deki Türk toplumunun her geçen gün daha kuvvetli hale geldiğini, Türk- Amerikan derneklerinin her geçen gün ülkemize ilişkin ABD’de bir farkındalık yarattığını ve bu farkındalığın arttırılmasında önemli roller üstlendiğini, ABD’deki Türk derneklerinin ABD yönetimi, kongresi  ve Amerikan kamuoyu nezdinde önemli roller oynadığını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, 1915 olaylarının 100. yılı vesilesiyle gerek Ermenistan gerek diyasporanın özellike radikal çevrelerinin öncülüğünde bir kampanya yürüttüklerini ifadeyle, 2015 yılının bizim için bir çatışma yılı olmadığını ve 2015 yılının bir propaganda savaşının merkezi olarak görülmemesi gerektiğini, 2015 yılının Çanakkale savaşının da 100. yıl dönümü olduğunu, bu savaşın şimdi dostluklara sebebiyet verdiğini, tarihi tezlerin tekil hafıza yöntemiyle değil, adil bir hafızayla değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Bakan Çavuşoğlu, BMGK Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için temaslarına pazartesi devam edecek.

ABD’de 400’e yakın Türk-Amerikan Derneği var

Türkiye’nin ayrıca Baltimore, San Fransisco, Atlanta, Kansas, Detroit ve Sacremento şehirlerinde Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır.

ABD’de vatandaşlarımız tarafından kurulmuş çeşitli ölçeklerde yaklaşık 400 civarında Türk-Amerikan derneği mevcuttur. Kanada’daki Türk toplumuna ait vakıf ve derneklerin toplam sayısı ise 50’ye yakındır.

Haber ve Fotoğraf Kaynak: BYGEM New York Ofis

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.