Published On: Tue, May 20th, 2014

ABD’deki Kırım Türkleri, Soma ile sürgünün 70. yılını birlikte andı

Share This
Tags

kirim_tatar_brooklyn_turkishjournal

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) 

ABD’deki Kırım Türkleri, Soma’daki kömür ocağında meydana gelen maden kazasında yaşamını yitirenler ile sürgünün 70. yılını birlikte andı.

Kırım Tatarlarının sürgün edilişlerinin 70. yıldönümü anısına ABD’de de, bazı etkinlikler düzenlendi. New York’taki Kırım  Türk Amerikan Birliği’ndeki törende,  Soma’daki yaşamın yitiren madenciler için de dua edildi.

Kırım Türk Amerikan Birliği’nde 18 Mayıs 1944 yılındaki sürgünü ve sürgün sırasında hayatını kaybedenleri anma tören, sürgün ve soykırımı yaşamış Kırım Tatarları’nın yattığı New York’un Long Island bölgesindeki Kırım Tatar Türkleri mezarlığında Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Mezarlık ziyaretinin ardından, Brooklyn’deki Kırım Türk Amerikan Birliği Camii’ndeki törende, TADF Eski Başkanı ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyesi Ali Çınar, Tatar Milli Meclisi Üyesi Abridaman Egiz, ATAA Mütevelli Heyeti Üyesi Oya Bain, günün anlam ve önemini içeren konuşmalar yaptı.

Brooklyn’deki törende de, Kırım Camii Derneği din görevlisi Adem Sakarya tarafından 70 yıl önce sürgüne maruz kalan ve sürgün sırasında yolda hayatını kaybeden Tatar Türkleri  ve Soma’da yaşamını yitiren madenciler için bir Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.

“Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi” belgeseli ABD’de 

Sürgünün 70. yılı kutlamaları çerçevede ABD’deki diğer bir etkinlik de, Washington’da gerçekleştirildi.

Yönetmenliğini Neşe Sarısoy Karatay, yapımcılığını ve metin yazarlığını Zafer Karatay’ın yaptığı “Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi” belgeselinin ilk iki bölümü Washington’da George Mason Üniversitesi’nde gösterildi.

Arlington Kardeş Şehirler Derneği tarafından organize edilen ve Uluslararası Kırım Komitesi (ICC), TRT ve Emel Kırım vakfı desteğiyle gerçekleştirilen programda yer alan belgesel, “Son Of Crimea; Struggle a People” adıyla İngilizce olarak gösterildi.

Ukrayna Büyükelçisi Aleksandr Motsik’ın da katılığı programda, Motsik Kırım Tatarları’nın yaşadığı dramı dile getirdi.

ICC Başkanı İnci Altuğ Bowman’ın açılış konuşmasını yaptığı programa ”Window on Eurasia” editörü ve Kırım Türklerinin mücadelesini yakından takip eden ve bu konuda makaleler yazan Paul Goble de katılarak bir konuşma yaptı.

“Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi” belgeseli 22 Mayıs 2014 günü saat 18:30-20:30, Washinton’da Amerika Türk Dernekleri Birliği’nde gösterilecek ve Kırım Sürgünü şehitleri anılacak.

Kırımığlu, Bir Halkın Mücadesi (Son of Crimea- Struggle a People) adlı belgeselin George Mason Üniversitesi, Ukrayna Büyükelçiliği, Amerika Türk Dernekleri Birliği, Kennan Enstitüsü, Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı, Freedom House, George Washington Üniversitesi, Harvard Ukrayna Araştırmaları Enstitüsü gibi kuruluşlarda da gösterilmesi planlanıyor.

Kırımoğlu Harvard’ta konuştu

Geçen gün ABD’ye gelen Kırım Türkleri lideri ve Rusya’nın Kırım’a girmesine yasak koyduğu Mustafa Cemil Kırımoğlu, Harvard Üniversitesi Ukrayna Araştırma Enstitüsü’nün, üniversitenin Devlet ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde Kırım Tatarları’nın Sürgünün 70’inci Yılı nedeniyle düzenlediği program çerçevesinde, ”Kırım: Kimin Vatanı?” başlıklı 2 gün süren sempozyumda bir konuşma yaptı.

Kırımoğlu daha önce geldiği ABD’nin New York kentinde 31 Mart’ta da, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir konuşma yaparak, Kırım’daki en son gelişmeler hakkında Konsey üyesi ülkelere bilgi vermişti. Konsey’in 5 daimi üyesinden biri olan Rusya toplantıyı boykot etmişti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>