Ünlü Tanini Trio’nun Boston’daki ilk konseri büyük beğeni topladı

BOSTON- 13. Boston  Türk Film ve Müzik Festivali’nde  ünlü Tanini Trio grubunun verdigi konser dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Biletleri günler öncesinde tükenen   konserde dinleyiciler grubu uzun süre coşkuyla ayakta alkışladı.

Refik Talat Alpman’in Mahur Saz Semaisi’nden Zeki Müren’in Bir Demet Yasemen adlı eserine, Astor Piazzolla’nın Libertango ve Oblivion’undan Tchaikovsky’nin Fındıkkıran / Arap Dansı’na kadar olan geniş bir yelpazede Türk ve Batı müziğinin seçkin eserlerinin yer aldığı Boston’daki konser programı grubun amaçladığı doğu-batı arasındaki müzik köprüsünün mükemmel bir yansımasıydı.

Tanini Trio uluslararası  kariyere sahip olan kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu, neyzen Bilgin Canaz ve piyanist Hakan A. Toker tarafından 2006 yılında kuruldu. Repertuvarlarını dünya barışına ve dostluğuna katkıda bulunmak amacıyla oluşturan, yaptıkları eklektik müzikle doğu-batı arasında bir köprü kuran grup, müzikte doğu-batı sentezini yakalamaya çalışıyor ve böylelikle farklı kültürlerdeki tınıları ve bu kültürlerin insanlarını birbirlerine yakınlaştırmayı hedefliyor.

Tanini Trio Boston’daki konserlerinin yanısıra  dünyaca ünlü Berklee Müzik Okulu’nda düzenlenen bir müzik atölyesine de katıldı.

Festival direktörü Erkut Gömülü, Tanini Trio’nun Türk ve Batılı bestecilerin ve eserlerinin değişik yorumlarının A.B.D.’li  dinleyiciler tarafından bu denli büyük bir takdir ve beğeniyle karşılanmasının müzik dilinin evrenselliğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Festivalin ana sponsorluğunu Turkish Cultural Foundation (TCF), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı,Türk Tanıtma Fonu ve Türk Hava Yolları yapıyor.

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.