Ban’dan Ukrayna’ya, Moskova ile ”doğrudan yapıcı diyalog” telefonu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, pazartesi günü Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov’u telefonla arayarak, Moskova ile ”doğrudan yapıcı diyalog” ve itidal çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreterliği Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban’ın, Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Turçinov’u telefonla arayarak, devam eden istikrarsızlıktan, özellikle de sivillerin silahlandırılmış olmasından ve her iki taraftaki silahlı grupların eylemlerinden dolayı derin endişe duyduğunu bildirdiği ifade edildi.

Açıklamada, Genel Sekreter Ban’ın ayrıca Ukraynalı yetkililerin krize barışçıl çözüm bulmak ve gerilimin düşürülmesi için itidalli davranmaya devam etmesini umduğunu belirttiği kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanvekili Turçinov, BM Genel Sekreteri Ban’a, teröre karşı ortak operasyon düzenlemeyi önerdiği belirtildi.

Ukrayna’nın doğusunda artan gerginlik, Rusya’nın yaptığı acil toplantı çağrısıyla, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerini dün akşam geç saatlerde Ukrayna krizin çıktığı günden bu yana, konuyla ilgili 10. kez biraraya getirdi. Toplantıda Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, önceki toplantılarda olduğu gibi ABD, İngiltere, Fransa  daimi temsilcilerinin yoğun eleştiisini alırken, Churkin de olaylarla ilgili başta ABD olmak üzere Batı’ya yönelik suçlamalarını devam ettirdi.

Bu arada, Genel Sekreter Ban’ın, Rus yetkilileri de arayarak benzer içerikli bir telefon grörüşmesi yapacağı belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.