BM Genel Sekreteri Ban, küresel iklim değişimi raporu değerlendirdi

Ali Cinar, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Japonya’nın Yokohama kentinde açıklanan Hükümetler arası İlkim Değişimi 5. Değerlendirme Raporu’yla ilgili açıklamada bulundu.

Japonya’nın Yokohama kentinde açıklanan Hükümetler arası İlkim Değişimi 5. Değerlendirme Rapor ile ilgili açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Ban, raporun insan kaynaklı iklim değişikliğinin tarımı, insan sağlığını, okaynuslarda ve karada ekosistem, su kaynakları ve bazı sanayiler üzerinde halihazırda etkilerinin görüldüğünü teyid ettiğini bildirdi. Ban, raproun şu anda dünyanın büyük ölçüde iklim değişikliği riskleri hazır olmadığını ifade etti.

İklim değişikliği risklerini yönetmenin daha yüksek ısınmalarla, çok daha zor hale geleceğinin altına çizen Ban, bu risklerin düşürülmesi için küresel sera gazı emisyonlarında önemi ölçüde azalma sağlanmış olması ve afete hazırlığın geliştirilmesi ve iklim değişikiğinin yol açtığı olaylara maruz kalmayı ve etkilerini azalacak akıllı strateji ve eylemler geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Bütün ülkeleri, 23 Eylül’de New York’ta yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi’nde iddialı duyuru ve eylemlerde bulunabilmek için her düzeyde hızla ve cesurca haraket etmeye çağıran Genel Sekreter Ban, 2015’te küresel yasal iklim anlaşmasına varılabilmesi için de üye ülkelerden her türlü çabanın gösterilmesini istedi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.