Türkiye’de özürlü tanımı değişti

SAKARYA (AA) – TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, engellilerin daha önce özürlü olarak tanımlandığını belirterek, AK Parti’nin iktidara gelmesiyle bu yanlış anlayışı ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Ferizli ilçesinde kurulan Engelliler ve Birlik, Beraberlik Derneğini ziyaret eden Üstün, AK Parti iktidarında engellilere yönelik yasal düzenlemeler yaptıklarını anlattı.

“Engelliler, daha önce özürlü olarak tanımlanıyordu. Partimizin iktidara gelmesiyle bu yanlış anlayışı ortadan kaldırdık” diyen Üstün, “Geçmiş yıllarda engelli vatandaşlarımız toplum içine çıkmaktan çekinirdi. Hem akrabaları hem de kendileri sosyal ortamlarda birlikte olmaktan sıkılırlardı. Engel durumlarını kendilerine yakıştıramadıklarından bazı psikolojik sorunlar yaşarlardı. Hamdolsun ki AK Parti iktidarıyla biz bu anlayışı ve ön kabulleri kırdık. Şimdi böyle bir durum yok. Engelli kardeşlerimiz başımızın tacıdır” ifadesini kullandı.

Engelli her vatandaşın herkes gibi bireysel hak ve özgürlüklere sahip olduğunu vurgulayan Üstün, şöyle konuştu:

“Sadece engelliler için değil, desteklenmesi, pozitif ayırımcılık yapılması gereken insanlarımız var. Bunların içinde kısmen kadınlarımız, engellilerimiz yaşlılarımızı ve çocuklarımız başta olmak üzere kendilerine bakamayacak durumda olan bazı vatandaşlarımız da mevcut. Sakarya’da devletimizin engelli vatandaşlarımızla ilgilenmesi için görevlendirdiği 4 binin üzerinde çalışanımız var. Bu görevli arkadaşlarımız her gün kendine bakamayacak durumdaki engelli vatandaşlarımıza sağlık kontrolünden yemek ihtiyaçlarına kadar birçok konuda yardımcı oluyorlar.”

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.