Kırım Tatarları “milli özerklik” kararı aldı

Rus yanlısı Kırım yönetiminin Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan edip Rusya’ya bağlanma anlaşması imzalaması üzerine Tatar halkı, “milli özerklik” kararı aldı.

Rus yanlısı Kırım yönetiminin Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi ve Rusya’ya bağlanma anlaşması imzalaması üzerine, yarımadadaki Tatar halkı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı toplayarak “milli özerklik” kararı aldı.

Kurultay gündemindeki “milli özerklik kurma tasarısı”, 212 delegenin oyuyla kabul edildi. Oturumda 1 kişi ret, 4 kişi çekimser oy kullandı.

Kırım’a doğrudan havayolu seferlerinin durdurulmasından dolayı, kurultaya Kırım Tatar diasporası temsilcileri katılamadı.

Kurultay delegesi Nariman Celilov, yaptığı konuşmada, Rusya Federasyonu’na değil, Ukrayna’ya bağlı ulusal özerklik istediklerini vurgulayarak Rusya Federasyonu’nun eski Akmescit Başkonsolosu Vladimir Andreyev’in Kırım Tatarlarını “Nazi işbirlikçisi” olarak nitelendirdiğini hatırlattı.

Celilov, “gelecekte gizli servislerin baskısı altında olacaklarını ve sorunların artacağını” kaydederek, KırımTatar Milli Kurultayı delegelerinin, Kırım Tatar lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Delegelerden Rıza Şevkiyev de Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’ın yeni hükümetini ve Rusya’ya bağlanma kararını tanımamaya ilişkin tutumunu destekleme çağrısında bulundu.

Reddedilen tasarı

Kurultaya, Ali Özenbaş başkanlığındaki Denetleme Komisyonu tarafından Kırım Tatar halkının, adının “Kırımlı” olarak değiştirilmesine ilişkin bir karar tasarısı da sunuldu.

Basında, okullarda, devlet kurumlarında “Kırım milleti”, “Kırım halkı”, “Kırımlar” (Kırımlılar), “Kırımca”, “Kırımdili” terimlerinin kullanılmasını öngören tasarı,  yapılan oylamada çoğunluk sağlanamadığı için kabul edilmedi.

“Ukrayna vatandaşlığından çıkmayın”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, oturumda Kırım Tatarları’nın Rusya vatandaşlığını kabul edip etmeyecekleriyle ilgili konuyu da tartışmaya açtı.

Meclis üyelerinden Hasan Egiz, “Biz bugün nasıl bir devlet şekli kurulacağını belirleyemeyiz. Bu gelecekte yapılacak müzakereler neticesinde şekillenecek bir konudur. Biz Ukrayna vatandaşlığını terk etmeyeceğiz. Biz Rusya vatandaşlığını kabul ederiz ama Ukrayna vatandaşlığından çıkmayız” dedi.

Çubarov da, yaptığı konuşmada, “kimsenin Ukrayna vatandaşlığından çıkmaması” çağrısında bulunurken “baskıya boyun eğmeyeceklerini” de vurguladı.

Bir delegenin, Akyar’ın (Sevastopol) Kırım’dan ayrı mı yoksa birleşik mi tutulacağına ilişkin soru önergesi üzerine yapılan oylamada, Akyar’ın Kırım’ın içinde olduğu konusunda görüş birliği sağlandı.

Bu arada “Milli özerklik kurma tasarısı”nın, kurultay delegelerince kabul edilmesiyle KırımTatarlarının ulusal ve kültürel özerkliğinin sağlanması için siyasi ve yasal sürecin başlatılması kararlaştırılmış oldu.

Kurultayda, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), bu süreçte uluslararası toplumla çalışması ve kurultayda sonuca ulaştırılamayan diğer sorunların çözümü için yetkilendirildi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov yaptığı kapanış konuşmasında, “pozisyonlarında bir sapma olmadığını” belirterek, “Referanduma katılmamız için bize çeşitli tekliflerle geldiler. Ben meclis başkanı olarak böyle bir karar verseydim bu meclis beni görevimden azlederdi” dedi.

Kurultayda, bir süre önce kaybolduktan sonra ölü bulunan Kırım Tatarı Reşat Ametov da anıldı.

Kırım Tatarları, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüne ilişkin 16 Mart’ta düzenlenen referandumu boykot etmişti.

BAHÇESARAY (AA) Muhabir: Bahadır Vanlı

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.