Çalık Enerji’ye Amerika’dan en iyi global proje ödülü

Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santralı projesiyle dünyanın en büyük mühendislik ve müteahhitlik ödülü olarak kabul edilen “Best Global Project” ödülünü kazandı.

Çalık Holding’den yapılan açıklamaya göre, kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors’un (S&P) da grup şirketleri içinde yer aldığı McGraw-Hill Grubu’nun mühendislik sektöründeki en saygın yayın kuruluşu olarak kabul edilen ENR Magazine (Engineering News Record) Dergisi’nin Jüri Kurulu,  “Endüstriyel Tesis” kategorisinde 1250 megavatlık Al-Khairat Elektrik Santrali projesini yılın en iyi projesi seçti. Bu kategoride Amerikan taahhütlük şirketi Bechtel’in Suudi Arabistan’da gerçekleştirdiği döküm fabrikası ise, ikincilik ödülü olarak değerlendirilen “Award of Merit” ödülü kazandı.

ENR Jüri Heyeti’nin belirlediği kriterler çerçevesinde değerlendirmeler sonrasında ödül kazananlar ENR Dergisi Editörü Scott Blair imzasıyla açıklanarak ilan edildi. ENR Jüri Kurulu; endüstriyel tesis kategorisinin yanı sıra köprü/tünel, kültürel projeler, hükümet binaları, yeşil projeler, üretim tesisleri, ofis projeleri, renovasyon projeleri, konut projeleri, sulama ve geri dönüşüm kazanım projeleri, karma ofis/konut/residance projeleri gibi kategorilerde de bu yıl kazananları açıkladı.

Çalık Enerji’ye ödülü 13-15 Mayıs tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek ENR Global Summit kapsamında düzenlenecek gala gecesinde verilecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.