Published On: Tue, Feb 11th, 2014

”Dünya Güvenli İnternet Günü”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) ve ortakları, ”Uluslararası Güvenli İnternet Günü”nü kutluyor.

BM ve ortaklarının kutaldığı ”Uluslararası Güvenli İnternet Günü” bu yıl, çocukların ve gençlerin daha güvenli online güvenlik sağlanması için eğitim stratejilerine odaklanıyor. ”

BM’nin bilgi ve iletişim teknolojisi konusundaki öncü kuruluşu Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Hamadoun I. Touré gün dolayısıyla yaptığı açıklamada, ” çocuklarımıza daha iyi bir çevre yaratma konusunda uluslarararası toplumun uyum içinde nasıl bir işbirliği yapacağına güzel örnek” olduğunu ifade etti.

İnternetin daha güvenli bir ortam olması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan ‘daha güvenli internet’ kampanyasına bugün 100’den fazla ülke katılıyor.

İnternet’in 3 Büyüğü’nden özel kampanya

İnternetin en büyük üç ismi Microsoft, Google ve Twitter  gizliliğin önemi hakkında farkındalık yaratma amaçlı kampanyalarını duyururken, kar amacı gütmeyen kuruluşlara ücretsiz reklam servisi sunmayı önererek konuya dikkat çekiyor.

Üç internet devinin bugüne özel hayata geçirdiği projelere bakmak gerekirse; 2010’daki başlangıcından beri her Güvenli İnternet Günü’nde aktif olan ve güvenli bilinirlik girişimine katkı sağlayan Microsoft bugün çok fazla teknolojisi meraklısı olmayanlar için kolay ipuçları sağlayan yeni bir website tanıttı. Bu öneriler- cihazlara kilit ekranı şifresi eklemek, otomatik Windows güncellemelerini etkin hale getirmek ve güvenli olmayan Wi-Fi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar gibi basit ama hayat kurtarıcı küçük tüyoları içeriyor.

Son iki yıldır yürüttüğü kullanıcı anketlerini karşılaştırarak Microsoft, bu yıl yalnızca tek bir ipucuna odaklanarak insanlara yardımcı olmayı umduklarını, insanların verilerini korumak için daha tedbirli davranmak zorunda olmadıklarının gayet net olduğunu belirtiyor. Firma ayrıca dünya çapındaki sorunları çözmek için teknolojiyi kullanan TechSoup Global’e bir bağış yapmayı planlıyor. Microsoft sosyal medya kanalları üzerinden – özellikle #Do1thing hashtag’i ile daha fazla destek ve görünürlük kazanmayı umuyor.

Microsoft’un aksine Twitter blogundan bugünün önemine dikkat çekerek doğrudan kullanıcılara odaklanmak yerine kar amacı gütmeyen şirketlere yardım etmede bir platform olarak görünürlüğünü kullanıyor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>