Published On: Tue, Dec 24th, 2013

Türk BM Daimi Temsilciliği’nin maskotu Jimmy vefat etti

james_burns_jimmy_turkevi

NEW YORK  (TURKISH JOURNAL) –  Türkiye’nin New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’nin maskotu Dallaslı Jimmy (83), hayatını kaybetti.

1950 yılınının ağustos ayında, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisiliğinde, Büyükelçi Selim Sarper’in Daimi Temsilciliği döneminde göreve başlayan ve bugüne kadar görev yaparak Türk Dışişleri’nin en uzun çalışanı ünvanına sahip James Burns (Jimmy), vefat etti.

Görev yaptığı sürece tüm Türk Büyükelçileri ve sayısız Türk diplomatıyla çalışan Jimmy, Türk BM Daimi Temsilciliği’nin maskotu olmuştu. Emekli olduktan sonra bile “isterseniz kapı önüne koyun, yine geleceğim, burası benim evim” diyen Jimmy, 63 yıldır Türk misyonunda görev yapıyordu.

Aslen Teksas eyaletinin Dallas kentinden olan ve Türk Daimi Temsilciliği’nin  “Empire State” binasında bulunduğu dönemde bir arkadaşının tavsiyesi ile işe başlayan Jimmy, New York’un Brooklyn semtinde yaşıyordu.

Daimi Temsilcilikteki görevi, her sabah günlük gazeteleri, BM bültenlerini ve gündem konularını içeren dosyaları hazırlayarak, toplantı masasını organize etmek dışında, banka işleri, posta gönderme ve dağıtım gibi tüm ofis işlerinde görev yapıyordu.

Turkish Journal olarak Jimmy’ye Allah’tan rahmet diliyoruz.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>