Published On: Mon, Sep 23rd, 2013

İran’la nükleer müzakereler yeniden başlıyor

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA)- Selçuk Acar – Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, P5 artı 1 ile İran arasında İran’nın nükleer programıyla ilgili müzakerelerin yeniden başlayacağını bildirdi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton, Birleşmiş Milletler’de (BM) İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile müzakerelere geri dönülmesini ele adı.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin, artı Almanya’dan oluşan ”P5 artı 1” grubunu temsilen AB Yüksek Temsilcisi Ashton ile İran Dışişleri Bakanı  Zarif, New York’ta BM çatısı altında  İran’ın nükleer programını görüştü.

Görüşmenin ardından, toplantıyla ilgili kısa bilgi veren Ashton, toplantıda bir kaç önemli konuyu konuştuklarını belirterek, nükleer üzerine yoğunlaştıklarını bildirdi.

Cenevre’de  Ekim’de yapılacak toplantının konu edildiği görüşmede Ashton, ”nükleer program konusunda birlikte nasıl çalışacağımız konusunu ele adık” dedi.

Toplantıda, detayların konuşulmadığını belirten Ashton, ‘’bütün imkanları deneyeceğiz’’ dedi.

AB Yüksek Temsilcisi Ashton, İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’in göreve gelmesinden sonra İran Dışişleri Bakanlığı’ndan, nükleer programla ilgili müzakerelere devam edeceğini ve müzakerelerden Dışişleri Bakanlığı’nın sorumlu olacağı ilişkin İran tarafından yapılan açıklamadan sonra Dışişleri Bakanı Zarif’i aramış BM Genel Kurul üst-düzey yıllık görüşmeleri sırasında New York’ta bir görüşme yapmak üzere anlaşmaya varmıştı.

İsrail ve Batı dünyası, İran’ın nükleer programının nükleer silah üretme amaçlı olduğunu ileri sürerken, İran ise programın, enerji üretimi ve bilimsel amaçlı kullanacağı açıklamasında bulunuyor.

Daha sonra yapılan açıklamada ise, ”E3+3” ile İran arasında perşembe günü BM Genel Kurul görüşmeleri arasında dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı gerçekleştirileceği bildirildi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>