Published On: Mon, Sep 23rd, 2013

Batı, İran’ın yeni yönetimiyle doğrudan ilişki peşinde

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER- Selçuk Acar- BM’nin 68. Dönem Genel Kurul genel görüşmeleri nedeniyle New York’ta resmi temaslarda bulunan, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ”İran’la ilişkileri geliştirmeye açığız” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan  İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Zarif ile yapıcı bir toplantı gerçekleştirdiklerini dile getirerek, İran’ın nükleer programı, İran’ın nükleer program Suriye krizi, İnsan Hakları’nı ve iki ülke ilişkilerini ele aldıklarını bildirdi. Hague, Dışişleri Bakanı Zarif’le ”E3 plus 3” nükleer konusunu ele alınacak toplantı konusunda düşünce birliğine vardıklarını  dile getirdi.

İran’ın Batı’nın kaygılarını hafifletmek amacıyla ilişkileri geliştirme isteğini memnuniyetle karşıladığını, ancak bunlarn tek başına yeterli olmadığını bildirdi. İran’ın 8 siyasi mahkumu serbest bırakmasını memnuniyetle karşılayan Hague, ”şimdi somut adım atma zamanı” diye konuştu.

Bakan Hague, şartların uygun olması durumunda, İran’da elçiliklik yeniden açılabileceğine değinerek, İran tarafından somut adımlar atılmadan bunun mümkün olmadığını söyledi. İran’ın bu samimiyetini uluslararası topluma göstermesi gerektiğini belirten Hague, ”Orada tacize uğrayan, normal işlevini yerine getiremeyen bir büyük elçilik açmak istemeyiz.” dedi.

İngiltere’nin İran’la birbirine meydan okuyan ilişkiler istemiyoruz diyen Hague, zamanı geldiğinde, büyükelçiliğin de açılabileceğini ifade etti.  İran’daki yeni yönetimin son açıklamalarını olumlu karşılayan Hague, eğer İran CumhurbaşkanI Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Zarif’in  beyanlarının birbirine uyumlu olması durumunda iki ülke arasında daha yapıcı ilişkiler geliştirebileceklerini kaydetti.

Öte yandan, en yeni adıyla ‘E3+3’ mensubu, İngiltere, Fransa ve Almanya ile, ABD, Rusya ve Çin Dışişleri Bakanları ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in katılacağı İran’ın nükleer programını konu alan toplantının tarihinin perşembe olarak kesinleştiği belirtildi. BM’de yapılması planlanan bu toplantıyla, 6 yıl aradan sonra ABD ile İran’ın katıldığı doğrudan gerçekleştirilen ilk görüşme olurken, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 34 yıldır kesik durumda.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>