Published On: Fri, Aug 9th, 2013

Acar’ın ”5 duyu” sergisi, İskoçya’daki Rumi Festivali’nde

EDINGBURGH (AA)- İskoçya’da Beshara School’un organizasyonuyla ilk defa düzenlenen ve dünyanın birçok yerinden katılımın gerçekleştiği uluslararası Rumi festivaline, Türk sanatçıları damgasını vurdu.

İkoçya’da, Türk sanatçısı ve müzisyenlerin de davet edildiği, Mevlana Celaleddin-i Rumi adına uluslararası bir sanat ve kültür festivali düzenlendi.

Bu yıl ilk defa gerçekleştirilen festivalde, Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil eden çağdaş sanatın öncü isimlerinden ressam İsmail Acar’ın Rumi konulu “5 Duyu” sergisiyle birlikte, tasavvuf müziğinin önemli temsilcilerinden neyzen Kutsi Ergüner’in ney dinletisi büyük ilgi topladı.

İskoç folk müzisyeni Mairi Campbell’in sahne aldığı uluslararası kültür ve sanat festivalinde, eski rock yıldızı Arthur Brown da bir konferans verdi. Rumi Festivali bir çok başarılı yabancı sanatçıya ev sahipliği yaparken, Mevlana hakkındaki okuma-konferanslar ve Türk topluluğun sema gösterisiyle sona erdi. Sema gösterisi gerçekleştiren Türk topluluk, şu isimlerden oluştu; Sühendan Çetin (ney), Refik Hakan Talu (tanbur), Serkan Mesut Halili (kanun), Serdar Bisiren (bendir), Muharrem Burak Ecevit (semazen).

-Sanatta Rumi etkisi-

Festivalde gerçekleştirilen uluslararası sergiye, Türk modern sanatının öncü isimlerinden İsmail Acar’ın Mevlana’yı konu alan “5 Duyu” sergisi dışında, Mevlana’dan etkilenen sanatçılar Simon Blackwood, Marry Morrinson ve Rahima Kenner de katıldı. Aida Foroutan’ın Mevlana’nın eserlerini Farsça okuduğu festivalde, ünlü İngiliz Emily Young’un taş heykelleri de sergilendi.
mevlana_celaleddin_rumi_exhibition_by_ismail_acar_edinburgh_scotland_uk_2013

mevlana_celaleddin_rumi_exhibition_ismail_acar_k_erguder_edinburgh_scotland_uk_2013

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>