Published On: Wed, Aug 7th, 2013

Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Obama ile telefonda görüştü

Share This
Tags

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bu akşam gerçekleşen telefon görüşmesinde, Suriye ve Mısır’daki son gelişmelere ilişkin fikir alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesinde yayımlanan basın açıklamasında, Erdoğan’ın, akşam saatlerinde Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Suriye’de aşırı uçların faaliyetlerine ilişkin kaygılarını dile getirdikleri görüşme sırasında, tüm kesimleri bünyesinde barındıran ve birlikte hareket eden Suriye muhalefetini desteklemenin önem taşıdığını belirtmişlerdir.

Mısır’daki şiddetten kaygı duyduklarını ifade eden iki lider, demokratik ve kapsayıcı bir adım atılması için ortak çaba harcanması gerektiğini vurgulamışlardır.

Görüşmede Türkiye ve ABD’nin ortak maslahatlarını kollamak için, iki ülke arasında daha sıkı bir müşterek çalışma ve daha kapsamlı bir işbirliği yapılması hususlarında da mutabakat sağlanmıştır.

ABD Başkanı Obama, görüşme esnasında, Sayın Başbakanımızın Ramazan Bayramı’nı da kutlamış bulunmaktadır.”

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>