Mısır’da, Batı destekli demokrasi zulmü katliama döndü; demokrasi yanlılarına ateş açıldı!

Gücünü darbesine çanak tutan Batı’dan alan darbeci general Mursi yönetimindeki Mısır’da, ordu tarafından demokrasi yanlılarına ateş açıldı. Mısır’da güvenlik güçlerinin Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere açtığı ateş sonucu 200 kişi öldü, 5 bin kişi yaralandı.

Uluslararası medyadan bazı kuruluşlar, Mısır’da güvenlik güçlerinin sivil halka ateş açmasını “çatışma” diye duyurduğu dikkat çekti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, güvenlik güçleri Baltacıların da desteğiyle Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere ateş açıp, gaz bombasıyla müdahale etti. Gerçek mermilerin kullanıldğı silahlı saldırı sonrası 200 kişi hayatını kaybederken, yaralananların sayısının 5 bine yükseldiği belirtildi.

Rabiatul Adeviye’deki sahra hastanesi yetkilileri, meydan ve çevresinde demokrasi yanlılarına ateş açılması sonucu yaralanların sayısının 5 bine yükseldiğini açıkladı.

Yetkililer, çoğu başından ateşli silahla vurulmuş 200 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Halid Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Rabiatul Adeviyye meydanı çevresinde meydana gelen olaylarda hayatını kaybedenlarin sayısı 60’a yaralananların sayısı ise 320’ye yükseldi” dedi.

Rabiatul Adeviyye’de bulunan sahra hastanesinde ölen ve hala cesetleri hastanelere ulaştırılamayan kişiler olduğuna işaret eden Hatib, ölü sayısının artabileceğini kaydetti.

Keskin nişancı iddiası

Öte yandan Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) “Hürriyet ve Adalet Portali” isimli resmi internet sayfası bazı keskin nişancıların Rabiatul Adeviyye meydanı yakınındaki Ezher Üniversitesine bağlı Davet Fakültesi binasına çıkarak göstericilerin üzerine, hedef gözeterek gerçek mermiyle ateş ettiği iddia etti.

Sitenin haberinde, ayrıca polislerin Rabiatul Adeviyye meydanından Medinetu’n-Nasr Mahallesi’ndeki sigorta hastanesine getirilen onlarca yaralıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Görgü tanıkları meydandakilerin güvenlik güçlerine kaldırım taşlarıyla karşılık verdiğini ve zırhlı araçların meydana girmesini engellemek için barikatlar kurduğunu söyledi.

Polisin meydana açılan Nasır City’deki çevre caddelerden de göstericilere müdahale ettiği ve zaman zaman gerçek mermi kullandığı iddia edildi.

Meydandaki gösterilere katıldıktan sonra evlerine dönen bazı göstericilere ise Ramses Meydanı ve 6 Ekim Köprüsü’nde saldırı düzenlendi.

Saldırılardan dolayı Kahire’nin doğusu ile batısını birbirine bağlayan 6 Ekim Köprüsü trafiğe kapatıldı.

Darbeye darbe diyememişlerdi, şimdi de katliama katliam diyemediler

Uluslarası medya, Mısır’da güvenlik güçlerinin askeri darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatül Adeviyye meydanında göstericilere ateş açması ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesini okuyucularına farklı şekillerde duyurdu. Bazı medya kuruluşları orduyu ölümlerden sorumlu tutmayarak, yaşananlara “çatışma” demeyi tercih ederken, bazıları ise ordunun göstericilere ateş açtığı bilgisini haberlerinde yer verdi.

İngiliz BBC televizyonu , Mısır’da göstericilere ateş açılmasını “Kahire’deki protestolarda çok sayıda kişi öldü” başlığıyla verdi. Haberde Mursi taraftarlarının düzenlediği protesto gösterilerinde çıkan çatışmalarda 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

ABD merkezli CNN ise Mısır’daki kanlı müdahaleyi “Onlarca kişi öldü, Mursi’nin hapse mahkum edilmesinin ardından ülkede siyasi bölünmeler derinleşti” yorumuyla vermeyi tercih ederken, “polisle çatışan 75 göstericinin öldüğü, 1000 kişinin de yaralandığı” bilgisine yer verilmesi dikkati çekti.

Reuters haber ajansı ise Mısır’daki olaylarla ilgili haberinde, “Mısır güvenlik güçleri onlarca Mursi taraftarını öldürdü” başlığını kullandı.

Mısır’da güvenlik güçlerinin en az 70 Mursi taraftarını öldürdüğüne yer verilen haberde, olayların, Genelkurmay Başkanı Sisi’nin halkı sokaklara çağırmasının ardından gerçekleştiği belirtildi.

New York Times gazetesi, Mısır’daki gelişmeleri “Kitlesel gösteriler sonrası Mısır’ın kaderi üzerinde şiddet kıvılcımları yükseliyor” başlığıyla okuyucularına duyurdu. Gazetenin internet sayfasından yayınladığı haberde silahlı sivillerin ve polislerin askeri yönetime karşı olan protestoculara ateş açtığı ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği belirtildi.

İngiliz The Guardian gazetesi ise Mısır’daki ölümleri “Kahire’deki çatışmalarda çok sayıda Mursi taraftarı öldürüldü” başlığıyla okuyucularına duyurdu. İnternet sitesinde verilen haberde Müslüman Kardeşlerin 130 kişinin öldüğü çatışmalardan orduyu sorumlu tuttuğuna işaret edildi.

(AA)

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.