Published On: Sat, Jul 27th, 2013

BM Genel Sekreteri Ban’dan Mısır’da demokrasi yanlılarının katledilmesine sert kınama

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Mısır’daki demokrasi yanlılarına ateş açılması sonucu gerçekleştirilen katliamı, sert şekilde kınadı.

BM Genel Sekreterliği Sözcülüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, ”Genel Sekreter Ban Ki-moon, Cuma ve Cumartesi günü yapılan protestoların ardında çok sayıda ölü ve yüzlerce yaralı bırakmasıyla artan şiddeti, sert bir şekilde kınamaktadır” ifadesine yer verildi.

Genel Sekreter Ban’ın, kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilediği kaydedilen açıklamda Genel Sekreter’in bir kez daha geçici yönetimi Mısırlıların korunmasını ve gösterilerin barışçıl yönetimini sağlamak için tam sorumluluk almaya çağırdığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, Mısır güvenlik güçlerinin toplanma ve serbest düşünce özgürlüğü haklarının garanti altına alınması dahil insan haklarına tam saygı göstermek zoruna oldukları vurulandı.

Göstericilere azami itidal çağrısı

Ban protestoculara gösterilerindeki barşıl yapıyı koruyarak azami itidal yaptı. Tüm Mısır halkına farklılıklarını diyalog içinde çözmelerini isteyen Ban, tüm taraflara anlamlı ve kapsayıcı bir uzlaşı sürecinde yer almaları çağrısında bulundu.

Mursi’nin salıverilmesi

Ban’ın açıklamasında ayrıca, şiddet siyasi çözümün alternatifi olmadığı ve tüm Mısırlı liderlerin Mısır halkının çıkarlarını kişisel ve siyasi çıkarlarının üstünde tutması gerektiği ifade edilirken, tutuklu bulunan Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler liderlerinin bir an önce salıverilmesi ya da durumlarının tam şeffaflık içinde değerlendirilmesi çağrısı tekrarlandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>