Published On: Sat, Jul 20th, 2013

Beyaz Saray’ın duayen gazetecisi Helen Thomas vefat etti

Share This
Tags

Efsanevi Beyaz Saray muhabiri Helen Thomas, hayatını kaybetti.

John F. Kennedy döneminden Başkan Barack Obama’nın ilk dönemine kadar Beyaz Saray’da muhabirlik yapan Thomas sorduğu sert ve ters sorularıyla dikkat çekiyordu. İsrail’e karşı düşmanca tutumuyla tanınan Helen Thomas’ın, internette dolaşan bir videoda, İsraillilerin “Filistin’den ayrılarak, Almanya, Polonya ve ABD’ye dönmeleri” gerektiğini söylediği görülmüştü.

İsraillilerle ilgili bu yorumu nedeniyle geniş çaplı kınamalara ve işini kaybetmesine neden olmuştu.

92 yaşında hayata veda eden Thomas meslek hayatı süresince 9 ABD Başkanı gördü.

Beyaz Saray’da başkanların eşleri ve çocuklarıyla ilgili yumuşak haberler yapma geleneğini yıkan ilk kadın muhabirlerden biri olan Helen Thomas, United Press International’ın ilk kadın Beyaz Saray büro şefi olmuştu.

Ulusal Basın Kulübü’nün ilk kadın çalışanı da olan Helen Thomas, Kentucky’de Lübnan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Thomas, Detroit’deki Wayne Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra meslek hayatına Washington Daily News’de “getir götür işleri”ni yaparak başladı.

Kennedy’nin başkanlığı döneminde Beyaz Saray muhabirliğine getirilen Thomas, Başkan Richard Nixon’un 1972’de Çin’e yaptığı tarihi ziyareti de izledi.

Thomas, 2006’da Başkan George Bush’a basın toplantısında şu soruyu yöneltmişti:

“Size şunu sormak istiyorum Başkan Bush. Irak’ı işgal ederek binlerce Iraklının ve Amerikalının ölümüne, birçoğunun da yaralanmasına neden oldunuz. Savaşa girme nedenlerinizin hiçbirinin gerçek olmadığı anlaşıldı. Peki, gerçekten, neden savaş istediniz?”

Başkan Bush da Thomas’ın sorusunu, “Sorunuza ve yaşam boyu gazetecilik yapmış olmanıza saygı gösteriyorum ama kusura bakmayın Helen, savaş istemiş olmamı varsaymanız çok yanlış” sözleriyle yanıt vermişti.

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>