Türk narına, ABD’de delilsiz karalama ticari linç girişimi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Türkiye’den bir firmanın ABD’ye ihraç ettiği dondurulmuş nar tanelerinde Hepatit A çıktığı iddiaları, Liberalizmin kalesi ABD’de haksız rekabete yol açtı. Sözkonusu iddiaların Amerikan medyasında geniş yeri bulması, Türk ürünlerinin ‘Yeni kıta’daki imajına ciddi bir tehdit oluşturdu.

Göknur Gıda aldı bir Türk firmasının, ABD’ye ihraç ettiği nar tanelerinin, 8 eyalette 100’dan fazla kişinin hepatit A’ya yakalanmasına neden olduğu bildirilirken, alarma geçen resmi ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) konuyla ilgili çelişkili açıklamaları kafa karıştırdı. FDA’nın Türk firmasının nar tanelerini sevkiyatını gözaltına alınacağını bildirmesi Türk firmasını ticari olarak zora soktu.

ABD’ye ihracat yapan Türk firmasına yönelik ticari bir linç ve karalama kampanyasına dönüşmesine neden olan FDA’nın bu tavrının, zaten Türkiye’nin aleyhine olan ihracat-ithalat dengesi konusunda son yıllarda yapılan ihracatı artırma yönündeki hamlelere de, zarar vermesi bekleniyor. Olay ayrıca, ABD’nin Kaliforniya’da üretilen yerli narına baskın çıkan Türk narına yönelik bir saldırı şekline dönüştüğü, yorumlarına da neden oluyor.

İddiaların kaynağı nedir?

İddialar, Türk firmasının direk olarak satış yapmadığı ‘’Townsend Farms’’ adlı bir Amerikan firmasının Güney Amerika ülkelerinden ithal ettiği donmuş yaban merisini, çilek, ahudu ile Türkiye’den ithal edilen narı, yine başka bir aracı Amerikan firmasından satın alıp, paketleyerek oluşturduğu karışımları pazarlamasıyla meydana geldi. Bu meyve karışımlarını kullanan Amerikalıların Hepatit A’ya yakalanmalarının ardından davalık olan Townsend firması, suçu ticari olarak ilişkisi olmadığı Türk firmasına atması, Amerikan medyasında geniş yer bulurken, Türk medyasına yansıması da, Amerikan medyasından direkt çevirileri şeklinde olması, Türk firmasına yönelik ticari linçe hizmet etmiş oldu.

Olayın ardından, ABD’ye ihracat yapan Göknur Gıda’nın nar taneleri üzerine yaptığı araştırmalarda herhangi bir virüse rastlayamayan FDA, bu incelemesine rağmen, yaptığı açıklamada, ”Hepatit A virüsü içerebilir” ifadesini kullanması, tartışmalara neden oldu.

Türk firması coğrafya kurbanı mı?

Göknur Gıda’nın CEO’su Osman Aslanalı, konuyla ilgili olarak Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, firmasına yönelik siyasi bir karalama kampanyası yapıldığını belirterek, FDA’nin sitesindeki yazısında da nar tanelerinde Hepatit A tespit edilmediğini belirtilmesine rağmen firmalarına yönelik iddiaların kasıtlı olduğunu söyledi.

Aslanalı, Townsend firmasının avukatı yoluyla FDA’yi kullanarak ürünlerine yönelik iddiaları ortaya atmasını; ‘’Bizimle ticarette başedemediler, ‘Güney Amerika’dan gelen ürünlerde virüs yokmuş, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da görülüyormuş ve Türkiye de bir Ortadoğu ülkesiymiş, oradan gelen nar tanelerinde Hepatit A olabilirmiş gibi siyasi ifadelerle bir kampanya başlattılar.’’ diye yorumladı.

’’Ürünlerimiz temiz’’

ABD’deki iddialar üzerine, ‘’ABD’ye ihraç ettiğimiz ürünlerde aldığımız numunelerde yaptığımız laboratuvar incelemelerindeki sonuçlarda ürünlerimiz temiz çıktı.’’ diyen Aslanalı, olayın nasıl gerçekleştiğini şu şekilde açıkladı;

‘’Direk satış yapmadığımız Townsend Farm Inc. adlı firmanın ürünlerimizi başka bir firmadan alıp, Güney Amerika’dan ithal ettiği çilek, ahuduyu karıştırıp satışa sunması sonucunda, bu gıdaları kullananlar hepatit A’ya yakalanmış.’’

‘‘Hedefte firmamız ve Türkiye var’’

Aslanalı ticari bir linç olayına dönen iddialarla ilgili olarak şöyle devam etti; ”Ne yazık ki yaklaşımlarında kasıtlı olduklarını; ticarette mücadele edemedikleri Türkiye firmalarını, karalama operasyonuyla yıpratma gayretini net bir şekilde ortaya koymaktadır. FDA’nın 28 HAziran 2013 tarihli sitesinde yayınladığı haberin, 4. Parağrafın sonunda (EK-1), Türkiye’den Göknur firmasından ithal edilen nar tanelerinde ve toplatılan ürünlerde FDA test yaptığını ve sonuçta Hepatite A çıkmadığını yazmasına ragmen, yine de olabilir tahmini üzerine karalama delilsizce devam etmektedir.”

Hepatit A virüsunun; toprakta yetişen ve hasatı eğitimleri imkansız gündelikçi işçiler tarafından yapılan çilek, ahududu, yaban mersini gibi “berry” olarak adlandırılan meyvelere bulaşma riskinin yüksek olduğu biliniyor.

Firmanın açıklamasını değerlendiren Türk firmasının COE’su Aslanalı; ”Ne yazık ki yaklaşımlarında kasıtlı olduklarını; ticarette mücadele edemedikleri Türkiye firmalarını, karalama operasyonuyla yıpratma gayretini net bir şekilde ortaya koymaktadır.

FDA’nın 28 HAziran 2013 tarihli sitesinde yayınladığı haberin, 4. Parağrafın sonunda (EK-1), Türkiye’den Göknur firmasından ithal edilen nar tanelerinde, ve toplatılan ürünlerde FDA test yaptığını ve sonuçta Hepatite A çıkmadığını yazmasına ragmen, yine de olabilir tahmini üzerine karalama delilsizce devam etmektedir.

Her türlü ISO, HACCP, BRC, KOSHER, ORGANIC, HALAL, DEMETER gibi uluslar arası sertifikasyona sahip olan Türk firması, dünyanın en büyük marka ve firmaları tarafından en az her ay iki defa denetime tabii.”

Öte yandan, Hepatit A virüsunun; Güney Amerika’dan ithal edilen toprakta yetişen ve hasatı gündelikçi eğitimsiz işçiler tarafından yapılan çilek, ahududu, yaban mersini gibi “berry” olarak adlandırılan meyvelere bulaşma riski yüksek olduğu biliniyor.

Recommended Articles

2 Comments

  1. Baska bir guzel yorum, ve habercilik ornegi daha.
    Turkiye’de yazilacak konumu kalmadi su anda, modern
    devrim olusurken.
    Sansayonel manset, mazlum edebiyati, bir firmanin
    belli belirsiz iddalari kimin umurunda.
    KEEP IT REAL!

  2. Değerli Okuyucumuz,
    Söz konusu Amerika firmasının iddiaları, ya da daha doğrusu direk alışveriş içinde dahi olmadığı Türk firmasına iftirası, Türk ürünlerinin imajına, Türkiye’den yapılan ihracata ve direkt Türkiye’ye bir saldırı şeklindedir. Hem de, delilsiz kuru bir aşağılayıcı iddia şeklinde. Bu iddianın bütün ulusal Amerikan medyasında geniş yer alması, ardından aynı siyasi ve ticari linçin Türk medyasına da ordakilerin çevirisi şeklinde yansıması söz konusuysa, bu Turkish Journal’da haber olur… Ayrıca hakkında iddialar olan, sadece Ortadoğulu olduğu için topyekün bir ticari linçe maruz kalan firmanın CEO’sunu bulup, firmadan ürünlerle ilgili analiz sonuçlarını da aldık. Olayı Türk firması ağzından da dinledik…
    Saygılar!

Leave a Reply

Your email address will not be published.