Published On: Fri, Jun 28th, 2013

BM’den İsrail hapishanelerindeki Filistinli çocuklar için uyarı

Share This
Tags

Birleşmiş Milletler (BM) İsrail hapishanelerinde aileleriyle görüştürülmeyen ve avukat olmadan sorgulanan Filistinli çocukların kötü muamele ve işkence riskiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerini araştıran BM Özel Komitesi’nden yapılan açıklamada, İsrail hapishanelerinde tutuklu bukunan 5 bin Filistinli’nin sistemli kötü muameleye maruz kaldıkları belirtildi.

Tutuklulardan 20’sinin kötü koşullar, aileleriyle görüştürülmemeleri ve mesnetsiz suçlamaları protesto etmek için açlık grevinde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, özellikle çocuklara yapılan muameleye dikkat çekildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Komite Başkanı Büyükelçi Palitha Kohona, Filistinli çocukların gece yarısı evlerinden alındığını, ailelerin kendilerine eşlik etmelerine izin verilmediğini, gözlerinin ve ellerinin bağlanarak götürüldüklerini vurguladı.

İsrail hapishanelerinde yaklaşık 200 çocuğun tutulduğunu belirten Kohona, aileleriyle görüştürülmeyen ve avukat bulundurulmadan sorgulanan çocukların işkence ve kötü muamele riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Gazze’ye uygulanan ablukanın etkilerini de değerlendiren Kohona, abluka nedeniyle Gazzeli balıkçı ve çiftçilerin gelirlerinin ve üretimlerinin çok düştüğünü dile getirdi.

Ablukanın Filistinlileri birbirinden ayırdığını ve bazı ailelerin yıllardır birbirlerini göremediğini vurgulayan Kohona, Filistinlilerin sorunlarının çözümü için uluslararası toplumun İsrail Hükümeti’ne baskı yapmasını istedi.

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>