Published On: Mon, May 27th, 2013

CHP ilk defa Suriye önerisi sundu!

Share This
Tags

CHP’li Loğoğlu, Türkiye’nin Suriyeli muhalifleri Cenevre toplantısına katılmaları için ikna etmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Cenevre’de yapılacak Suriye toplantısı için Türkiye’ye iki ayrı görev düştüğünü belirterek “Adalet ve Kalkınma Partisi’ne düşen birinci görev Cenevre sürecine gerçekten samimi olarak katıksız, şartsız destek vermeleri. İkinci görev Suriye muhalefeti üzerindeki etkilerini kullanarak Suriye muhalefetini bu konferansa katılmaya teşvik etmeleri ve razı etmeleri. Suriye rejimine de bu yönde telkinlerde bulunması gerekli ve yararlı olabilir diye düşünüyorum.” dedi.
Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Geçtiğimiz hafta Amman’da Suriye’nin Dostları Çekirdek Grup Toplantısı yapıldığını hatırlatan Loğoğlu, İran ve Hizbullah’a “Suriye’den çekil” çağrısı yapıldığını ifade etti. Bu mesaja Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da öncülük yaptığını belirten Loğoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yaklaşım doğrudur. Ama Suriye’de eli bulunan herkesin bu ellerini Suriye’den çekmesi lazım. Suriye’deki en büyük dış yabancı el de Türkiye’nin elidir. Dolayısıyla Türk hükümetinin Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının Suriye’deki elini çekmesi Suriye’ye yapılacak en büyük yardımdır. Sayın Davutoğlu Cenevre sürecine eli kana bulaşmamış olanların katılması gerektiği yönünde bir duruş sarf etmiştir, biz buna da katılıyoruz ama Sayın Davutoğlu’nun kendisine şu soruyu sormasını istiyoruz. Cenevre’de eli kana bulaşmamış taraflar katılacak ise Türkiye bu toplantıya katılabilir mi? Bu kadar oradaki çatışmalara taraf olmuş, çatışmaları körüklemiş büyümesine katkıda bulunmuş bir Türkiye hangi vicdanla o toplantıya katılacaktır?”

“İKTİDARIN YÜRÜTTÜĞÜ SİYASET ÇÜRÜDÜ”
Reyhanlı’daki saldırıya da değinen Loğoğlu, “Birden bire bu işlerden CHP’nin sorumlu olduğu gibi bir iddia ortaya atıldı.Yine bu iktidar ne yapmıştı, bazı CHP’li belediyelerin PKK’ya yardımda bulunduğu iddiasını ileri sürmüştü. Bu konudaki iddiayı ileri sürenlerin Türkiye’nin ana muhalefet partisine böyle bir olayla bağlamaya kalkışması artık siyasetin özellikle iktidarın yürüttüğü siyasetin çürüdüğü anlamına gelmektedir” dedi.

(Dünya Bülteni)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>